Jeśli mamy w portfelu mocno zużyte, poszarpane banknoty lub uszkodzone monety, to warto je wymienić, ponieważ tracą one swoją ważność. W efekcie kasjer może odmówić przyjęcia takiego pieniądza. Oczywiście, możemy spróbować wydać je w innym sklepie. Jednak mocno zniszczone pieniądze przestają być środkiem płatniczym. Dlatego warto je wymienić zawczasu, póki jest taka możliwość.
Gdzie wymienić uszkodzone banknoty i monety?
Zarządzenie prezesa Narodowego BankuPolskiego o numerze 31/2013 wydane 17 grudnia 2013 roku umożliwia wymianę uszkodzonych banknotów i monet. Uszkodzone pieniądze można wymienić w oddziale terenowym Narodowego Banku Polskiego lub w dowolnym banku na terenie kraju.
Gdy pieniądze są bardzo zniszczone, bank może odmówić ich wymiany. Wówczas możemy je przesłać do NBP załączając odpowiedni wniosek zawierający nasze podstawowe dane personalne oraz kontaktowe. NarodowyBankPolski wyda decyzję w sprawie wymiany naszych uszkodzonych pieniędzy. Oczywiście, jeżeli monety lub banknoty nie mają znacznych uszkodzeń, to ich wymiana zazwyczaj odbywa się od ręki w dowolnej placówce bankowej.
Jakie banknoty i monety można wymienić? Jaki procent wartości otrzymamy?
Jak informuje Narodowy BankPolski, zwrot równowartości wymienionych banknotów przekazywany jest na wskazany we wniosku rachunek osoby fizycznej, która przesyła banknoty do wymiany. Na mocy wcześniej wspomnianego zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki zobowiązane są wymienić zniszczone banknoty, jeżeli w jednym fragmencie zachowało się więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni oraz możliwe jest rozpoznanie jego nominału.
Banknoty, które zachowały od 45 do 75 proc. powierzchni pierwotnej w jednym fragmencie, zostaną wymienione za 50 proc. ich wartości nominalnej. Natomiast banknoty, które ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknoty przerwane nie więcej niż na 9 części, które to stanowią w całości 100 proc. powierzchni banknotu, zostaną wymienione za ich pełną wartość nominalną.
Zużyte lub zniszczone monety podlegają wymianie w 100 procentach, w tym także dwa rozłączone elementy rdzeń oraz pierścień, gdy pochodzą z monety o tej samej wartości nominalnej. Natomiast za połowę wartości nominalnej monety zostanie wymieniona ta, której zachowany został jeden element, czyli albo pierścień, albo rdzeń.
Znaki pieniężne, które nie spełniają wymagań umożliwiających wymianę przez Centralę NBP, takie jak na przykład skrawki banknotów, które posiadają mniej niż 45 proc. powierzchni, zostaną zniszczone w Narodowym BankuPolskim po upływie 6 miesięcy od dnia wydania od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Dotyczy to sytuacji, w której wnioskujący nie wniesie żądania ich zwrotu.
Uszkodzone banknoty wraz z wypełnionym wnioskiem o łącznej wartości maksymalnie 2000 zł mogą zostać wysłane bezpośrednio do Centrali NBP w Warszawie.