Zakaz handlu w niedziele ma swoich zwolenników i przeciwników. O ile mogą się z niej cieszyć pracownicy galerii handlowych i innych sklepów, o tyle zamknięte sklepy i galerie handlowe mogą być utrudnieniem dla konsumentów, którzy muszą zdążyć zrobić zakupy poprzedniego dnia.

Reklama

Czy 25 lutego to niedziela handlowa?

Niedziela 25 lutego 2024 roku nie jest niedzielą handlową. Co więcej, w lutym 2024 roku w żadną niedzielę nie będzie można zrobić zakupów w galerii handlowej. We wszystkie niedziele lutego sklepy i galerie handlowe są ustawowo zamknięte. W niedzielę 25 lutego czynne będą tylko te placówki, których ten zakaz nie obowiązuje.

Reklama

Niedziele handlowe w 2024 roku. Kiedy przypadają?

W 2024 roku są łącznie 52 weekendy. W tym roku wypada 45 niedziel niehandlowych i 7 niedziel handlowych.Niedziele handlowe w 2024 roku przypadają zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta na dni:

  • 28 stycznia
  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia

25 lutego: Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 14 października 2021 r. nie dotyczy wszystkich placówek handlowych.

W niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in. stacje paliw, apteki, lecznice dla zwierząt, placówki handlowe, gdzie przeważa sprzedaż kwiatów, placówki handlowe, których działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, kuponów z grami i wyrobów tytoniowych, placówki pocztowe, gdzie przeważa działalność usług związana z pocztą, a także placówki handlowe w obiektach infrastruktury krytycznej, placówki handlowe w zakładach hotelarskich, placówki handlowe w zakresie kultury, sportu, turystyki, wypoczynku i oświaty oraz miejsca handlu organizowane na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez, a także piekarnie, cukiernie i lodziarnie.

Czy rząd odejdzie od zakazu handlu w niedziele?

Wiele osób zastanawia się czy zniknie zakaz handlu w niedziele. Wszystko jednak wskazuje na to, że póki co zakaz handlu w niedziele nie zostanie zniesiony. Nie wiadomo też czy ta obietnica wyborcza w ogóle zostanie zrealizowana. Z wypowiedzi polityków partii rządzącej słyszymy, że nie ma w tej sprawie konsensusu koalicjantów.