Dlaczego bogaci się bogacą, a biedni pozostają biedni? 21 powodów
1 Bogaci starają się uszczęśliwiać samych siebie, a nie zbawiać świat. A to z kolei przez zwykłych ludzi postrzegane jest jako naganne. "Jeśli nie troszczysz się o siebie, nie będziesz w stanie pomóc innym. Nie możesz dać czegoś, czego nie masz" - argumentuje Siebold
Shutterstock
2 Siebold zwraca wagę, że kiedy tłumy próbują skreślić właściwe liczby w i modlą się o wygraną w loterii, bogaci po prostu rozwiązują problemy. Czas leci, a ludzie liczą, że coś się wydarzy - że ich życie zmieni ich szef, władza, a może małżonek. Sami zaś nie podejmują działań.
Shutterstock
3 Wielu z tych, którzy na trwale zapisali się w historii świata, miało słabe wykształcenie, ale za to potrafiło przyswajać wiedzę nabywaną w praktyce, i to wiedzę specjalistyczną. Tymczasem zwykli ludzie tkwią w schemacie zdobywania kolejnych stopni naukowych.
Shutterstock
4 Steve Siebold zwraca uwagę, że bogaci ludzie nieustannie wyznaczają sobie nowe cele i stawiają przed sobą wyzwania. Tymczasem ci, którzy są przekonani, że ich najlepszy czas już przeminął, popadają w depresję i są nieszczęśliwi.
Shutterstock
5 Emocje mogą sprawić, że nawet wykształcona, odnosząca sukcesy osoba stanie się przerażonym, postępującym chaotycznie człowiekiem, którego jedynym marzeniem jest dotrwanie do emerytury. Ci, którzy zarabiają, wiedzą, że pieniądze są tylko narzędziem, które daje wiele możliwości działania.
Shutterstock
6 Zwykli ludzie uważają, że by się dorobić, trzeba pracować niemal bez przerwy. Tymczasem najwięksi bogacze zazwyczaj robią to, co sprawia im przyjemność, a do tego dostają za do mnóstw pieniędzy. Zwykli ludzie idą do pracy, która ich nie interesuje. A robią to, bo takie dostali wykształcenie lub ulegli presji bliskich.
Shutterstock
7 Siebold stawia pod znakiem zapytania wszelkie porady dotyczące ograniczania swoich oczekiwań w obawie przed rozczarowaniem. Jak ktoś może coś osiągnąć, skoro niczego nie oczekuje? - pyta.
Shutterstock
8 Kidy zwykli ludzie są skupieni na działaniach krótkoterminowych i oczekują szybkich rezultatów, bogaci pracują nad sobą, wyciągając wnioski z każdego doświadczenia - czy zwycięstwa, czy porażki.
Shutterstock
9 Zwykli ludzie uważają, że bogacenie się to własnoręcznie zarabianie pieniędzy. Bogaci nie wahają się korzystać z tego, co inni mają w portfelach.
Shutterstock
10 Bogaci wiedzą, że rynkami sterują najprostsze emocje - chciwość i strach. To na nich opierają swoje działania.
Shutterstock
11 Bogaci żyją biedniej niż by mogli, ale nie dlatego, że są oszczędni. Zarabiają tyle pieniędzy, że ich majątek wciąż się powiększa. Nie mają potrzeby ciągłego nasycania się nim.
Shutterstock
12 Siebold przyznaje, że wiele osób zarzuca mu szerzenie elitaryzmu. On jednak tłumaczy, że bogaci wcale nie patrzą na biedniejszych z góry dlatego, że są biedniejsi. On uczą swoje dzieci patrzeć na społeczeństwo obiektywnie i widzieć je takim, jakie jest.
Shutterstock
13 Zdaniem badacza, bogatym łatwiej jest się bogacić, ponieważ nie boją się oni przyznać, że pieniądze ułatwiają im życie. Zwykli ludzie postrzegają pieniądze jako niekończącą się konieczność zmagania się ze złem.
Shutterstock
14 Bogaci ludzie nie przykładają wielkiej wagi do formalnej edukacji. Jednak pierwsze, co rzuca się w oczy w ich domach, to pokaźna biblioteka z pozycjami na temat tego, jak odnieść sukces. Zwykli ludzie czytają za to powieści, tabloidy i magazyny rozrywkowe.
Shutterstock
15 Patrzenie na bogaczy jak na snobów to droga, która pozwala zwykłym ludziom znaleźć pocieszenie i utwierdzić ich w ich drodze życiowej. Bogaci zaś, widząc takie nastawienie,otaczają się ludźmi bogatymi.
Shutterstock
16 Bogaci skupiają się - według Siebolda - na myśleniu o tym, co może im dać ryzyko. Zwykli ludzie zaś działają tak, by zachować to, co mają.
Shutterstock
17 Każdy inwestor czas traci pieniądze. Ale bogaci wiedzą, że cokolwiek by się działo, będą w stanie zarobić na tym pieniądze - uważa Siebold.
Shutterstock
18 Jednym z głównych celów zwykłych ludzi jest fizyczny, psychiczny i emocjonalny spokój. Bogacze wiedzą zaś, że poczucie pewności może być zgubne, dlatego uczą się żyć z nieopuszczającą ich niepewnością.
Shutterstock
19 Zwykli ludzie liczą na leczenie gwarantowane przez państwo, bogaci zaś wolą zapłacić i zapewnić sobie opiekę medyczną na wyższym poziomie.
Shutterstock
20 Zdaniem Siebolda, zwykli ludzie mają wpojone, że rodzina nie może iść w parze z dorobieniem się. Bogaci wiedzą, że można osiągnąć wszystko, jeśli jest się otoczonym miłością i samemu się tę miłość daje.
Shutterstock