Dni popularnych lokat antypodatkowych z dzienną kapitalizacją są policzone. Bankowcy szukają sposobów, by zapewnić wysokie zyski tym, którzy otworzą teraz lokaty na rok czy sześć miesięcy.

Reklama

52,52 proc. – takie odsetki można uzyskać na 12-miesięcznej lokacie z dzienną kapitalizacją. To nie żart. Ofertę przygotował Idea Bank. Zasada jest prosta: zakładasz lokatę na 12 miesięcy i do końca tego roku dostajesz wysokie odsetki, od których nie płacisz podatku. Po Nowym Roku bank wypłaca symboliczny, opodatkowany procent.

– Dzięki swojej konstrukcji ta lokata gwarantuje odsetki na poziomie 5,9 proc. w skali roku, co odpowiada odsetkom w wysokości 7,5 proc. na tradycyjnej lokacie, niezależnie od tego, kiedy i jakie zmiany w przepisach podatkowych wejdą w życie – mówi Kinga Łagowska z Idea Banku.

To niejedyna instytucja, która próbuje uciec przed zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą zasadę zaokrąglania podstawy opodatkowania i samego podatku do 1 grosza, co pozwoli opodatkować także odsetki poniżej 2,49 zł.

W ofercie Getin Noble Banku znalazła się antypodatkowa lokata Turbo. Tu na 6-miesięcznym depozycie możemy zarobić nawet ponad 28 proc. Od stycznia odsetki spadają jednak do symbolicznej 0,1 proc., a zerwanie lokaty przed jej terminem powoduje utratę wszystkich zysków. Lokata Turbo gwarantuje średnie roczne odsetki w wysokości 5,83 proc., co odpowiada oprocentowaniu na poziomie 7,3 proc. w przypadku tradycyjnej lokaty, z której zyski podlegają opodatkowaniu.

Inny sposób na przyciągnięcie klientów pragnących oszczędzić na podatku znalazł Meritum Bank. Oferuje on roczną lokatę z gwarancją. – Zapewnia ona klientom pewne odsetki, niezależnie od ewentualnych zmian w przepisach – mówi Piotr Stankiewicz, kierownik ds. produktów depozytowych w Meritum. Nominalne odsetki lokaty z gwarancją wynoszą 6,01 proc., co można porównać z 7,65 proc. płaconymi na tradycyjnym depozycie. Odsetki takie Meritum Bank będzie wypłacał do dnia wejścia w życie zmian podatkowych. Następnie podniesie nominalne oprocentowanie do 7,65 proc., dzięki czemu klienci nie stracą na nowelizacji przepisów, a jednocześnie do końca roku będą mogli korzystać z podatkowego eldorado.

Zdaniem analityków wkrótce pojawią się kolejne sposoby na ominięcie znienawidzonego podatku Belki. – Mogę sobie wyobrazić lokatę z niskim oprocentowaniem, ale z bonusem wypłacanym po okresie oszczędzania. Będzie on opodatkowany stawką 10-proc., jaka obowiązuje w przypadku nagród, a nie 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych – mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Z tytułu likwidacji lokat antypodatkowych do budżetu państwa ma wpłynąć 380 mln zł. Zmiany mają wejść w życie najpóźniej na początku marca.