Na depozytach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych Polacy trzymają prawie 13,7 mld zł, czyli tylko 3 proc. oszczędności, jakie mamy w sektorze bankowym. Jednak tylko w tym roku lokaty w SKOK-ach wzrosły o prawie 600 mln zł. – Nie dziwię się, bo większość depozytów w bankach nie chroni nawet przed inflacją. SKOK-om zależy na budowie bazy depozytowej, więc proponują wyższe oprocentowanie – mówi Jarosław Sadowski z Expandera. Na najwyższe odsetki można liczyć w wołomińskiej kasie, tu oprocentowanie trzymiesięcznego depozytu przekracza 7 proc. Po zapłaceniu 19 proc. podatku od zysków kapitałowych czysty dochód to 5,75 proc. w skali roku.

Reklama

– Spółdzielcze kasy są instytucjami non profit, dzięki temu możemy zaproponować wyże oprocentowanie lokat – mówi Joanna Przywoźna, wiceprezes SKOK Wołomin. Dla porównania, na najlepszym depozycie bankowym, w Polbanku, czysty zysk jest o 1 pkt proc. niższy. Także pozostałe SKOK-i oferują wysokie oprocentowanie. W SKOK Zdzieszowice lokata z dzienną kapitalizacją pozwala zarobić 5 proc. rocznie. – Średnie oprocentowanie depozytów w SKOK-ach jest o ok. 1 pkt proc. wyższe niż bankach. Ale trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z założeniem depozytu – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Aby założyć taką lokatę, trzeba być członkiem kasy, co wiąże się z koniecznością opłacenia wpisowego i składki członkowskiej. W SKOK EUROgrosz opłaty wstępne wynoszą 35 zł, w SKOK Wołomin 75 zł, a w SKOK im. St. Adamskiego, gdzie pod tym względem jest najdrożej, 154 zł. Ale ta opłata jest zwracana, gdy klient rezygnuje z członkostwa w spółdzielczej kasie. Trzeba też pamiętać, że lokaty w spółdzielczych kasach nie korzystają z gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. SKOK-i mają oddzielny, niezależny system ochrony depozytów (również do równowartości 100 tys. euro), który nie korzysta z gwarancji państwa. Spółdzielcze kasy, w przeciwieństwie do banków, nie podlegają też kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

W przeciwieństwie do spółdzielczych kas banki spółdzielcze nie zabiegają nadmiernie o oszczędności Polaków. Oprocentowanie na lokatach jest w nich podobne jak w bankach komercyjnych. W najlepszym przypadku chroni oszczędności przed skutkiem inflacji. Wśród sprawdzonych przez nas banków spółdzielczych najlepszą ofertę depozytową ma Warszawski BS, który na lokacie z dzienną kapitalizacją proponuje 4,4 proc. odsetek rocznie. Jest to niższe oprocentowanie, niż można otrzymać na najlepszym trzymiesięcznym depozycie w banku komercyjnym (4,75 netto w Polbanku).