Rezydent dostanie stypendium i odda je, jeśli wyjedzie? Sprawdzamy, czy tak można

| Aktualizacja:

Stypendium, które lekarz musiałby zwrócić w razie wyjazdu z kraju - to jeden z pomysłów resortu zdrowia na zmianę zasad finansowania rezydentur. Eksperci i szefowie szpitali wskazują na niedociągnięcia proponowanych rozwiązań.

wróć do artykułu
  • ~helena
    (2017-10-24 10:20)
    Bardzo mądry pomysł!!! dlaczego mamy komuś fundować bardzo drogie wykształcenie ,a potem korzystają z tego inne kraje? Powinno się również otworzyć nasze państwo na lekarzy z innych krajów,tak robią wszyscy w Europie!
  • ~autor nieznany
    (2017-10-24 11:03)
    Lekarz to nie hydraulik, Sa zawody szczegolne "zaufania spolecznego" gdzie powinni pracowac ludzie etyczni, nie kierujacy sie tylko kasa. Obecnie na medycyne idzie sie, bo to swietna fucha, choc lekarze uwazaja oczywiscie, ze dostaja zamlo. Trzeba rozrozniac lekarzy z powolania, od tych co mysla tylko o zarobkach i chca wykorzystac fakt braku odpowiedniej ilosci medykow.
  • ~Kaszub
    (2017-10-24 10:01)
    nie ma co się cackać z leniami, ********** na bruk i obciążyć za studia jak tylko wyjadą
  • ~44 dawniej też 44
    (2017-10-24 10:35)
    Niech jadą.
  • ~sa profesory ktorych studenci na oczy nie widzieli, fajno ?
    (2017-10-24 10:38)
    to nie Mlodzi Doktorzy sa winni , tylko my wyborcy..Wszyscy / lub prawie wszyscy zachowujemy sie jakbysmy mieli bezmozgowie/.Wkolo brak realnego gospodarza, brak jest kontroli spolecznej, P.S. jesli chodzi o Mlodych Doktorow oni poznali ten dziadowsko kumoterski system wlasnie podczas studiow. ciezkic h jak jasna cholera. Pytam po co to ? Swoja droga studenci powinni byc bardziej zwiazani z jednostkami szpitalnymi , oprocz uczelni, a nie przesiadywac godzinami, tygodniami pod drzwiami profesorow/ drzwiami obitymi od srodka sztuczna skura jeszcze/.A wielu studentow nigdy na oczy nie widzialo profesora, ktorego pieczatka widnieje.Czemu to jest temat tabu ?
  • ~marekka
    (2017-10-24 11:44)
    Studiowałem w latach 1969-1975 na Politechnice Warszawskiej, umowę na "stypendium fundowane" podpisywało się z zakładem pracy - była prosta jak bat - my wypłacamy ci stypendium, a ty zobowiązujesz się do pracy u nas po skończeniu studiów. Nie podjąłeś pracy? To zwracasz pobrane... proste?
  • ~.
    (2017-10-24 10:24)
    Pewnie nie można...ale to co w PRL-bis zgodne z prawem zależy od mrocznego krasnala i ubecji w TK... Więc pewnie będzie można ;-(
  • ~AA
    (2017-10-24 11:29)
    Za to teraz będą nas leczyć PATOLOGIA 500+,PIS-DOLE I SOLIDARNOŚĆ. Ciekawe gdzie rząd będzie się leczyć, chyba głupio pójść do lekarza.
  • ~PGF
    (2017-10-24 13:18)
    Dlaczego tak się wszyscy oburzają na lekarzy? Proszę sobie zobaczyć pensje w spółce skarbu państwa Lasy Państwowe. Leśniczy to funkcjonariusz państwowy wykształcony na publicznej uczelni (lekarze zdarzają się też prywatni). Czy odpowiedzialność za gospodarowanie lasem jest większa niż za dbanie o zdrowie człowieka? Co z absolwentami studiów leśnych co wyjechali za granicę lub nie podjęło pracy w zawodzie (ale np. w Greenpeace)? Mają oddawać kasę za studia? Jak stosujemy krótką smycz dla lekarzy, to stosujmy ją wobec wszystkich pracowników służby publicznej!
  • ~Hist
    (2017-10-24 11:12)
    Stypendia fundowane w PRLu były dla wybranych. Trzeba było mieć znajomości, aby w zakładzie pracy coś takiego sobie załatwić. Najlepiej jak się znało jakiegoś dobrze postawionego PPRowca.
  • ~bolec
    (2017-10-24 12:27)
    Lekarze rezdenci to dla szpitala tania sila robocza czesto pracują na równi ze swoimi starszymi kolegami biorą najgorsze dyżury podstwowa płaca jest kiepska a ztego muszą często wynająć mieszkanie być dyspozycyjni (czyli posiadać samochód) a nie pisze sie o tym że lekarz rezdent żeby zostać specjalistą to musi zaliczyć szereg konferencji oraz szkoleń czesto za granicą za które musi zapłacić z własnej kieszeni. Znam lekarza na specjalizacji którego wypłata po zrobieniu doktoratu zruwnala sie z wypłatą nauczyciela. Do tego jeszcze dochodzi to że po 6 latach studiów osoby te sa w tym wieku kiedy zakłada sie rodziny. Może by tak nie płacić wypłaty nauczycielom za wakacje i ferie to by spokojnie starczyło żeby o kilkset zł. dołożyć rezdentom. Może wprowadzic taki system jak się proponuje rezdentom np. leśniczym płocić po 1500 a reszte nich sobie dorbią przy wycince lasu itp.
  • ~ant
    (2017-10-24 14:03)
    pańszczyzba się już skończyła, a rezydentura to jest pańszczyzna w szpitalu więc nie pitol radziwił rezydenci chcą tylko podwyżki do 30% zarobków ziemca z tvp i 10% zarobków sadurskuej w pzu któa o pzu nie ma kompletnego pojęcia a starsi koledzy niech będą bardziej wyrozumiali to że oni musieli odrabiać pańszczyznę i żyć w gawnie nie oznacza że tak ma być do końca świata i jeden dzień dłużej
  • ~DRODZY WSPÓŁCZYTELNICY:
    (2017-10-24 13:41)
    Żadne zaklęcia ani żaden propagandowy bełkot nie powstrzyma kogoś , kto chce wyjechać . Próżna praca trolli.Z rezydentami trzeba rozmawiać a nie zaklinać rzeczywistość
  • ~DM
    (2017-10-25 06:55)
    re:Helena........... Polscy lekarze na Zachodzie "dukaja" . Pacjenci nie chca byc przez nich leczeni. To nie sztuka wyleczyc, trzeba przede wszystkim pacjentowi WYTLUMACZYC na co choruje, co go czeka, jakie bedzie leczenie, jak dzialaja tabletki. Tak jest na Zachodzie. "Dukajacy" lekarz nie jest w stanie zdobyc zaufania pacjenta! !!!
  • ~okienko z informacjami dla PIStrolli
    (2017-10-24 14:25)
    Każde rozwijające się normalnie państwo na świecie musi się skupić na edukacji, pracy i kulturze. Nie tylko na robieniu masy dzieci, nie może też produkować masy bezrobotnych obiboków i innych trolli bez żadnej kultury osobistej i obycia między ludźmi /nie tylko między kibolami/.
  • ~DM
    (2017-10-25 06:38)
    PRZESTANCIE sie podniecac!!!!! Znajoma ( po skonczonych studiach) wyjechala ( legalnie!) na Zachod w czasach PZPR. I ZAPLACILA za studia. Facyt........ 100 lat za murzynami.
  • ~humanista
    (2017-10-24 14:04)
    odwieczny problem, jakości świadczonych usług medycznych… aplikanci po równie ciężkich studiach prawniczych jakoś nie szantażują SPOŁECZEŃSTWA!!! Problem polega na tym, że ta specyficzna i wysoce uprzywilejowana grupa zawodowa nie zejdzie już poniżej pewnego poziomu i standardu życia!!

Może zainteresować Cię też: