Czym jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa to zwolnienie z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"1. Wolne od podatku dochodowego są: […] 131. dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych" – czytamy w ustawie.

Reklama
Reklama

Komu przysługuje ulga mieszkaniowa?

Tzw. ulga mieszkaniowa przysługuje tym osobom, które w ciągu ostatnich trzech lat sprzedały nieruchomość mieszkalną.

Ulga mieszkaniowa 2024. Warunki do skorzystania

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej nie tylko należy sprzedać w ciągu trzech ostatnich lat nieruchomość, lecz także udowodnić, ze pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostały właśnie na cele mieszkaniowe.

W przypadku sprzedaży domu, mieszkania lub działki, niezwiązanej z działalnością gospodarczą, jeśli miała ona miejsce w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i ze sprzedaży tej osiągnięto dochód, to należy zapłacić od niego podatek.

Dzięki zwolnieniu przewidzianemu w ustawie o PIT podatek ten można obniżyć lub go nie zapłacić – pod warunkiem jednak, że po sprzedaży nieruchomości pieniądze zostaną wydane na inne cele mieszkaniowe.

Jeżeli więc podatnik sprzedał dom czy mieszkanie i dochód uzyskany z tej transakcji przeznaczył na cele mieszkaniowe, czyli przykładowo kupił nowy dom lub nowe mieszkanie, może uniknąć płacenia podatku od dochodu.

Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

Od podatku można odliczyć koszty, które podatnik poniósł na zakup mieszkania, gruntu pod budynek mieszkalny czy też spółdzielcze prawo do własności.

Można odliczyć wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, których katalog znajduje się w art. 21 ust. 25 ustawy od PIT.

Dostępna jest również Interpretacja ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 roku w sprawie zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego. Możemy w niej przeczytać, że odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej można na przykład kuchenki gazowe czy elektryczne, piekarniki, zmywarki, pralki, lodówki, meble, które mają trwały związek z obiektem budowlanym (np. szafy wnękowe), meble kuchenne itd.

Czego nie odliczysz w ramach ulgi mieszkaniowe?

Ulga mieszkaniowa nie uprawnia jednak do odliczenia drobnego sprzętu czy mebli, jak czajnik elektryczny, gofrownica itd.

W jakiej deklaracji odliczyć ulgę mieszkaniową?

Jeżeli chcesz skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, musisz ująć ją w deklaracji PIT-39.