Polski rząd planuje znaczące zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, czyli Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny ma zniknąć. Zastąpi go nowa opłata audiowizualna, która ma być obowiązkową składką pobieraną automatycznie.

Nowa opłata będzie zintegrowana z podatkiem dochodowym, co oznacza, że jej pobieraniem zajmą się Urzędy Skarbowe. Wstępnie jej wysokość ustalono na 8-9 złotych miesięcznie, jednak kwota ta będzie corocznie waloryzowana. Obowiązek zapłaty ma objąć wszystkie osoby fizyczne (podatników) oraz firmy. Projekt przewiduje jednak szereg zwolnień. Opłaty nie wniosą między innymi:

  • bezrobotni,
  • osoby zarabiające mniej niż pensja minimalna,
  • osoby z niepełnosprawnościami (np. głuchoniemi),
  • renciści i seniorzy powyżej 75. roku życia,
  • uczniowie i studenci do 26. roku życia,
  • osoby o niskich dochodach.

Jeśli nowa opłata wejdzie w życie, zniknie obecny obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. System ma stać się bardziej szczelny, co oznacza, że każdy dorosły Polak zostanie objęty opłatą automatycznie, o ile nie przysługuje mu zwolnienie.

Obecny Abonament RTV. Jak działa i ile wynosi?

Obecnie Polacy płacą abonament RTV za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Rejestracja tych urządzeń jest obowiązkowa. W 2025 roku miesięczna stawka wynosi 8,70 zł za radio i 27,30 zł za radio z telewizorem. Można skorzystać ze zniżek: 10 proc. za płatność z góry za cały rok, a także od 3 proc. do 5 prc. przy opłacaniu za 2, 3 lub 6 miesięcy.

Reklama

Płatności dokonamy w placówkach Poczty Polskiej (bez opłat), online przez stronę Poczty Polskiej, a także w bankach i punktach usługowych. Rejestracji odbiornika dokonujemy w ciągu 14 dni od zakupu, na poczcie lub przez internet.

Konsekwencje zaległości. Poczta Polska nie odpuszcza

Pamiętajmy, że mimo planowanych zmian, obecne zasady abonamentu RTV nadal obowiązują. Poczta Polska intensywnie egzekwuje zaległości. W 2024 roku wysłała już ponad 118 tysięcy wezwań do zapłaty, a tysiące spraw trafiły do urzędów skarbowych.

Konsekwencje niepłacenia abonamentu są poważne. Dłużnicy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami i postępowaniem egzekucyjnym. Za niezarejestrowany odbiornik i niepłacenie abonamentu grozi kara do 819 złotych (trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej). Jeśli kara nie zostanie uregulowana, ściągnięciem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Reklama

Jeśli masz zaległości, możesz złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie płatności na raty. Trzeba jednak udokumentować szczególne okoliczności, np. trudną sytuację losową. Wnioski przyjmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Kto jest obecnie zwolniony z abonamentu RTV?

Obecnie z obowiązku płacenia abonamentu RTV zwolnione są między innymi osoby, które:

  • ukończyły 75. rok życia;
  • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia;
  • zaliczono do I grupy inwalidzkiej;
  • są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby uprawnione do zwolnienia muszą złożyć oświadczenie i przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający uprawnienie.