Dzisiejszy niski wiek emerytalny kobiet dyskryminuje właśnie kobiety. Ich świadczenia są mniejsze niż świadczenia mężczyzn o ponad tysiąc złotych, właśnie ze względu na to, że szybciej przechodzą na emeryturę i krócej pracują – podkreśla ekspertka w rozmowie z PAP.

Reklama

Emerytura w wieku 60, 65...to już przeszłość? Eksperci alarmują: zmiany są konieczne

W większości krajów Unii Europejskiej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został już zrównany. Polska, wraz z kilkoma innymi państwami, pozostaje w tej kwestii w tyle. Ostatnio Rumunia wyrównywała wiek emerytalny, więc już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy. Tutaj ewidentnie zmiana jest potrzebna – mówi prof. Chłoń-Domińczak.

Ekspertka wskazuje, że 65 lat jako wiek emerytalny dla obu płci to absolutne minimum. Dodatkowo, osiem krajów wprowadziło rozwiązania uzależniające wiek emerytalny od długości życia. Takie podejście może być szczególnie korzystne w obliczu rosnącej średniej długości życia.

Im szybciej na emeryturę, tym większe obciążenia dla młodych

Zdaniem ekspertów, przedwczesne przechodzenie na emeryturę ma daleko idące konsekwencje dla systemu emerytalnego i młodszych pokoleń. Im szybciej Polacy, a w szczególności Polki, będą przechodziły na emeryturę, tym większa będzie odpowiedzialność po stronie tych, którzy zostają na rynku pracy – ostrzega prof. Chłoń-Domińczak.

System, w którym coraz mniej osób w wieku produkcyjnym wspiera rosnącą liczbę emerytów, staje się coraz mniej wydolny. Prognozy wskazują, że bez reform trudno będzie utrzymać obecny poziom świadczeń i usług publicznych.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Czas na decyzje

Podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego to temat budzący duże emocje, ale jak wskazuje prof. Chłoń-Domińczak, zmiana jest konieczna. W końcu zależy nam na tym, żeby w Polsce żyło się coraz lepiej – podkreśla.

Źródło: PAP