W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o rozwiązaniach służący zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań, które w ocenie resortu mają ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych. Rząd planuje przyjąć nowe propozycje w pierwszy kwartale 2025 roku.
Zmiany w budownictwie w 2025 roku. Więcej gruntów pod inwestycje
"Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce prowadzi do wniosku, że ciągle zwiększający się popyt na mieszkania i grunty pod budownictwo mieszkaniowe, przy jednoczesnym zmniejszaniu podaży, powoduje nierównowagę na rynku. Niedostateczna podaż gruntów, na których mogłyby powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, stanowi barierę dla rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach" – czytamy w opisie projektu.
W związku z tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.Chodzi przede wszystkim o zniesienie ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi znajdującymi się w granicach administracyjnych miast oraz rezygnacja z prawa ich odkupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
To nie koniec. Wśród zmian, które proponuje rząd jest zniesienie generalnego zakazu ustanawiania użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Dzięki temu rozwiązaniu publiczny właściciel gruntu "będzie mógł ustanowić trwały tytuł prawny na rzecz podmiotu realizującego przedsięwzięcia doniosłe społecznie i gospodarczo, zachowując kontrolę nad realizacją celu określonego przez strony w umowie" — przekonuje MRiT.
Wielkie zmiany w budownictwie w 2025 roku. Ministerstwo zapowiada
Ministerstwo chce też zmian dotyczących parametrów zabudowy. W procedurze uproszczonej sporządzenia planu miejscowego zawsze będzie można zawrzeć zmianę w zakresie umożliwienia realizacji dodatkowej pełnej kondygnacji w przypadku budynków niższych niż 30 m.
Proponowanych zmian w budownictwie jest znacznie więcej. To między innymi:
- zmiany w procedurze sporządzania zintegrowanego planu inwestycyjnego;
- moratorium na pobieranie opłaty planistycznej;
- usprawnienie funkcjonowania ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących;
- podział nieruchomości na podstawie uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej;
- wprowadzenie dodatkowego terminu do skorzystania przez użytkowników wieczystych z roszczenia o sprzedaż gruntu;
- wykorzystanie potencjału mieszkaniowego gruntów spółek Skarbu Państwa oraz gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa;
- przyspieszenie procesu inwestycyjnego;
- pomoc publiczna w ramach limitu pomocy de minimis;
- wdrożenie nowego wzoru świadectwa uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, który ma zabezpieczać przed możliwością ich fałszowania.