Osoby korzystające z koncentratora tlenu lub respiratora mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztów energii elektrycznej do 30 listopada 2024 roku.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Kto może otrzymać dofinansowanie?
PFRON informuje, że dofinansowanie mogą otrzymać osoby:
- posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (lub orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16. roku życia),
- które są zależne od ciągłej wentylacji mechanicznej lub terapii tlenowej w warunkach domowych,
- i które korzystają z tych form leczenia za pośrednictwem ośrodka domowego leczenia tlenem, ośrodka wentylacji domowej lub są pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
Miesięczna dopłata wynosi 100 złotych. PFRON zaznacza, że zwrot kosztów może dotyczyć wydatków na energię elektryczną poniesionych począwszy od 1 lipca 2024 roku. Fundusz podaje taki przykład: jeśli zgłosisz się po dodatek w październiku tego roku, możesz dostać pieniądze za lipiec, sierpień i wrzesień – czyli za 3 miesiące, co daje 300 złotych. A jeśli złożysz wniosek w listopadzie, to możesz otrzymać dodatek nawet za 4 miesiące (lipiec-październik), czyli 400 złotych.
Dopłaty do prądu dla chorych
Zwrot kosztów energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych - zasady przyznawania dodatku:
- Okres rozliczeniowy: Można ubiegać się o zwrot kosztów za okres od 3 do 6 miesięcy, począwszy od lipca 2024 roku. Maksymalna kwota zwrotu to 600 zł (za 6 miesięcy).
- Częstotliwość wnioskowania: Wniosek można składać za każdy pełny miesiąc wstecz, począwszy od lipca 2024 r.
- Limit: Za każdy miesiąc przysługuje tylko jeden dodatek.
- Sposób składania wniosku: Wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW).
Informacje w sprawie wniosków i ich zawartości znajdują się na stronie PFRON.
Wniosek o dopłatę do prądu dla osób z niepełnosprawnościami
Aby ubiegać się o dodatek finansowy na pokrycie kosztów energii elektrycznej, konieczne jest przygotowanie pełnego zestawu wymaganych dokumentów. Wśród nich znajdują się: oficjalne orzeczenie lekarskie potwierdzające niepełnosprawność oraz zaświadczenie medyczne wystawione przez lekarza, pielęgniarkę lub fizjoterapeutę, które będzie dowodem korzystania z urządzenia medycznego, takiego jak respirator lub koncentrator tlenu. Przed złożeniem wniosku należy dokładnie sprawdzić, czy zaświadczenie zawiera wszystkie niezbędne informacje i zostało prawidłowo podpisane przez uprawnionego pracownika służby zdrowia. Warto podkreślić, że dopuszcza się również podpis elektroniczny na tym dokumencie.
Aby prawidłowo złożyć wniosek w systemie SOWPFRON, należy wykonać szereg czynności. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się na platformę sow.pfron.org.pl. Następnie wymagane jest dokładne wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku oraz dołączenie skanów niezbędnych dokumentów. Proces składania wniosku kończy się złożeniem podpisu elektronicznego lub potwierdzeniem tożsamości za pomocą profilu zaufanego. Alternatywnie, istnieje możliwość złożenia wniosku w tradycyjnej formie papierowej bezpośrednio w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium