Kto może wziąć udział?

Stypendia w ramach "Młodej Polski" mogą uzyskać osoby fizyczne, które zajmują się twórczością artystyczną lub krytyką artystyczną. Program skierowany jest do twórców młodego pokolenia, urodzonych nie wcześniej niż w 1989 roku, którzy mogą się pochwalić wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Warunkiem udziału jest także posiadanie polskiego obywatelstwa.

Na jakie projekty można uzyskać wsparcie?

Reklama

Program daje możliwość uzyskania wsparcia na realizację projektów w sześciu kategoriach:

  • literatura, w tym reportaż dziennikarski,
  • sztuki wizualne, w tym fotografia,
  • muzyka,
  • teatr,
  • film,
  • taniec.

Jak złożyć wniosek?

Proces aplikacji odbywa się online za pośrednictwem Systemu Obsługi Programów Narodowego Centrum Kultury. Aplikujący muszą złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do 21 listopada 2024 roku. Oceny formalnej wniosków dokonuje Narodowe Centrum Kultury w ciągu 45 dni od zakończenia naboru, a decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie rekomendacji komisji oceniającej.

Ważne kryteria i ograniczenia

Nie wszyscy mogą ubiegać się o to stypendium. Program nie przewiduje wsparcia dla osób, które obecnie realizują przedsięwzięcia finansowane z budżetu państwa pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub nie rozliczyły się z wcześniejszych stypendiów. Ważne jest także, aby od momentu zakończenia poprzedniego projektu minęły przynajmniej dwa lata.

Decyzja o przyznaniu stypendiów zapadnie najwcześniej 31 stycznia 2025 roku. Osoby, które zakwalifikują się do programu, będą miały czas do końca 2025 roku na realizację swoich projektów artystycznych.

Ile wyniesie wsparcie?

Program "Młoda Polska" oferuje wsparcie finansowe w przedziale od 35 000 zł do 55 000 zł brutto. Kwota ta jest przeznaczona na realizację projektów, a jej wysokość zależy od zakresu i rodzaju zgłaszanego przedsięwzięcia.