Bezzwrotne wsparcie dla gmin
Gminy, które ucierpiały w wyniku powodzi, otrzymają wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat. Środki te zostaną przeznaczone na budowę nowych mieszkań dla poszkodowanych oraz na remont zniszczonych mieszkań komunalnych. Dodatkowo, pomoc trafi także do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego, które współpracują z gminami przy odbudowie zasobów lokalowych.
Kiedy 100 proc., a kiedy 70 proc. wsparcia?
Wsparcie w wysokości 100 proc. kosztów inwestycji zostanie przekazane na tworzenie nowych mieszkań komunalnych. Na remont zamieszkanych mieszkań komunalnych, finansowanie wyniesie do 70 proc. kosztów (w przypadku współpracy z Funduszem Termomodernizacji i Remontów) lub 100 proc. kosztów bez dodatkowego udziału środków TERMO. Na remont mieszkań w zasobie SIM i TBS, dofinansowanie wyniesie do 70 proc. kosztów dla lokali powstałych wcześniej z udziałem Funduszu Dopłat lub rządowych programów preferencyjnych.
Na co gminy mogą przeznaczyć środki?
Otrzymane fundusze pozwolą gminom na:
- budowę nowych budynków mieszkalnych,
- remont pustostanów należących do gmin,
- przebudowę budynków usługowych lub gospodarczych na mieszkalne,
- zakup lokali mieszkalnych (z wyjątkiem kosztów gruntu, które nie są objęte dofinansowaniem).
Premie remontowe dla wspólnot i spółdzielni
Oprócz wsparcia dla gmin, program przewiduje także pomoc dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poszkodowanych przez powódź. W ramach modyfikowanego programu TERMO, wysokość premii remontowej została zwiększona z 25 proc. do 50 proc. kosztów remontu, a w przypadku budynków zabytkowych – do 60 proc.
Premie te można przeznaczyć na remont tzw. powierzchni wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice, elewacje, instalacje, okna i drzwi. Obsługą premii zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego.