Wiceminister Katarzyna Nowakowska podkreśliła, że resort dąży do "odbiurokratyzowania" obowiązków pracowników socjalnych jeszcze w tym roku. Ma to pozwolić im skupić się na bezpośredniej pracy z potrzebującymi i zwiększyć efektywność świadczonych usług.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dodatek motywacyjny

Od lipca 2024 roku rząd wprowadził dodatek motywacyjny dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej i opiekunów żłobków. Wysokość dodatku to 1000 zł brutto miesięcznie. Istotne jest, że dodatek ten nie jest przyznawany wszystkim pracownikom. Uprawnionymi do jego otrzymania są osoby zatrudnione na umowę o pracę w ww. jednostkach. Wprowadzenie dodatku motywacyjnego ma na celu docenienie ciężkiej pracy osób zaangażowanych w pomoc społeczną oraz zatrzymanie odpływu wykwalifikowanych kadr.

Wiceminister rodziny Katarzyna Nowakowska przypomniała, że dodatki motywacyjne dla pracowników pomocy społecznej są wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca. Podwyżki są niezbędnym zastrzykiem, bo wiemy, jak trudna jest sytuacja pracowników pomocy społecznej, w tym pracowników socjalnych- powiedziała wiceminister.

Reklama

Zmiany w wynagradzaniu pracowników

Zaznaczyła także, że rola pracowników socjalnych jest kluczowa w systemie pomocy społecznej, gdyż od ich zaangażowania i wsparcia zależy los wielu potrzebujących osób. Zaniepokojona niedoborem kadr w sektorze pomocy społecznej, zapowiedziała pilne działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Ministerstwo rozpoczęło analizy i rozmowy z samorządami, które są pracodawcami w tej dziedzinie, w celu wypracowania systemowych zmian w wynagradzaniu. Podkreśliła, że wyższe płace w tym sektorze są niezbędne dla zapewnienia godziwych warunków pracy i zatrzymania odpływu wykwalifikowanych pracowników, co leży we wspólnym interesie wszystkich.

Zapowiedziała również działania mające na celu zmniejszenie obciążenia pracowników socjalnych obowiązkami administracyjnymi. Celem jest umożliwienie im skupienia się na kluczowych aspektach ich pracy, czyli bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym. Zaznaczyła, że ważne będzie także przygotowanie rozwiązań na rzecz zwiększenia prestiżu tego zawodu.

Bez pracowników nie będzie systemu pomocy społecznej. Mam nadzieję, że uda się wesprzeć samorządy, by także one mogły znaleźć w budżetach pieniądze dla tej grupy zawodowej. Prestiż zawodu to również komunikacja społeczna i szacunek dla tej grupy zawodowej. Nie mam wątpliwości, że należy to mocniej podkreślać - powiedziała Nowakowska.

Zaznaczyła, że poziom wynagrodzeń pracowników socjalnych jest uzależniony od decyzji władz samorządowych, co skutkuje zróżnicowaniem w zależności od regionu. Podkreśliła przy tym, że istnieją miejsca, w których wynagrodzenia te są na wyższym poziomie. Wyraziła wolę przekonania samorządów do zwiększenia inwestycji w tę grupę zawodową, argumentując jej kluczową rolę w systemie pomocowym i rozwoju lokalnym.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 lipca 2024 roku dofinansowaniem do wynagrodzeń objęto około 133 tysięcy osób. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Chodzi m.in. o osoby:

  • pracujące w ośrodkach pomocy społecznej;
  • powiatowych centrach pomocy rodzinie;
  • centrach usług społecznych;
  • domach pomocy społecznej;
  • placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego;
  • ośrodkach interwencji kryzysowej; ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi (np. w środowiskowych domach samopomocy);
  • dziennych domach pomocy;
  • domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
  • schroniskach dla osób bezdomnych;
  • schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi;
  • klubach samopomocy wykonujących zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej.

Rozszerzenie programu o 4 dodatkowe grupy

W mediach pojawiły się doniesienia o tym, że nie wszyscy pracownicy pomocy społecznej otrzymali rządowy dodatek motywacyjny. Sytuacja ta dotyczy między innymi osób zajmujących się świadczeniami rodzinnymi i funduszem alimentacyjnym. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło, że program obejmuje ściśle określoną grupę pracowników. Samorządy mają jednak możliwość rozszerzenia tej grupy o osoby, których nie uwzględniono w rządowym programie. Przedstawiciele samorządów postulują zmiany w przepisach dotyczących dodatku motywacyjnego. Proponują rozszerzenie programu o cztery dodatkowe grupy:

  • osoby realizujące świadczenia rodzinne,
  • osoby zajmujące się świadczeniami z zakresu zwalczania przemocy,
  • osoby obsługujące fundusz alimentacyjny,
  • osoby pracujące w Warsztatach Terapii Zajęciowej.