Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że PayPal stosuje klauzule niedozwolone i zakazał ich stosowania. Kara wyniosła 106,6 mln zł (106 689 453 zł) - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Przekazano, że zostały zakwestionowane postanowienia w "Umowie z użytkownikiem PayPal". Wskazano, że wątpliwości wzbudziły klauzule zawierające 34 działania zabronione użytkownikom oraz katalog przykładowych sankcji. Chodzi m.in. o zapisy dotyczące ukarania użytkownika za próbę skorzystania z zablokowanego konta. PayPal zakładał też, że nie wolno "naruszać żadnych przepisów prawa, ustaw, zarządzeń lub regulacji (np. dotyczących usług finansowych, ochrony konsumentów, nieuczciwej konkurencji, zakazu dyskryminacji i nieuczciwej reklamy)", bo może się to skończyć nałożeniem niedookreślonych sankcji - napisano w komunikacie. UOKiK przekazał, że w praktyce naruszenie dowolnego przepisu w jakimkolwiek państwie upoważniało PayPal do zastosowania sankcji. Zdaniem UOKiKu, naruszenie mogłoby nawet nie mieć związku z korzystaniem z konta PayPal.

Reklama

Zaznaczono, że otwarty katalog sankcji przewidzianych w umowie, które dodatkowo nie były powiązane z poszczególnymi naruszeniami, oznaczał arbitralność decyzji spółki. Jako przykład, UOKiK wskazał, że PayPal mógł "w dowolnej chwili" i "według własnego uznania" zablokować pieniądze użytkownika " w wysokości oraz przez okres tak długi, jak będzie to koniecznie". W komunikacie zwrócono także uwagę na to, że sankcje mogły być łączone. Podkreślono, że zamieszczane w regulaminach oraz umowach postanowienia muszą być jednoznaczne i zrozumiałe dla konsumentów.

Reklama

Bezprecedensowy charakter naruszeń

Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zaznaczył, że klauzule PauPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. W związku z tym PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie - dodał.

PayPal jest serwisem internetowym, który umożliwia dokonywanie płatności online na całym świecie oraz pełni funkcję elektronicznego portfela zintegrowanego z rachunkiem bankowym.

Oświadczenie PayPal ws. UOKiK

PayPal wydał oświadczenie ws. poniedziałkowej decyzji UOKiK. "Firma PayPal dokłada wszelkich starań, aby traktować swoich klientów uczciwie i przekazywać im dokładne, w pełni zrozumiałe, i przejrzyste informacje. W trakcie postępowania ściśle współpracowaliśmy z UOKiK. Analizujemy opublikowany dzisiaj komunikat. Jak wskazuje UOKiK, wydana decyzja nie jest ostateczna i istnieje możliwość odwołania się od niej" - napisano w oświadczeniu.