Przeszukania odbyły się w siedzibie Garmin Polska i u trzech innych przedsiębiorców.

Smartwatche pod lupą UOKiK

Zgodnie z informacjami UOKiK, postępowanie wyjaśniające dotyczy podejrzenia o zmowę cenową między Garmin Polska a jej dystrybutorami.

Reklama

Prezes UOKiK podkreślił, że takie porozumienie mogłoby ograniczyć konkurencję i wpłynąć na ceny produktów dla konsumentów, pozbawiając ich możliwości zakupu tańszych produktów. Przeszukania przeprowadzone w asyście policji miały na celu zebranie dowodów w tej sprawie.

Sygnały o zmowie

Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kara

Jeśli zostanie udowodniona zmowa cenowa, prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną do maksymalnie 10 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Dodatkowo, menedżerowie zaangażowani w zmowę mogą zostać ukarani grzywną do 2 milionów złotych.