Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował badania, z których wynika, że tylko 42 proc. konsumentów ma pewność, iż będzie mieć wystarczającą ilość pieniędzy, by żyć na godnym poziomie na emeryturze. Tylko 28 proc. Polaków wierzy w to, że wystarczy im środków do życia, kiedy już osiągną wiek emerytalny i przestaną pracować.

Reklama

A jak wygląda aktualna sytuacja emerytów w krajach UE? Kto pobiera najwyższe świadczenia? Jaka jest kwota średniej emerytury w Europie? Sprawdzamy!

Najwyższa i najniższa emerytura w UE – jakie świadczenia pobierają seniorzy z Europy?

Świadczenia emerytalne w Europie mają różną siłę nabywczą i wysokość kwot, które co miesiąc zasilają portfele seniorów. Analiza Eurostatu pokazała, że najniższe emerytury pobierają Albańczycy (jedynie 131 euro miesięcznie, co w przeliczeniu daje nieco ponad 550 zł), a najwięcej środków otrzymują mieszkańcy Islandii. W 2021 roku kwota brutto wyniosła w tym kraju 2762 euro.

Reklama

Całkiem pokaźne kwoty wpływają do kieszeni Luksemburczyków (prawie 2600 euro) i Duńczyków (około 2500 euro). Z kolei obywatele Hiszpanii, Niemiec i Francji mogą liczyć na sumy wynoszące 1450 euro. Także emerytury Belgów, Szwajcarów, Norwegów i Szwedów są powyżej średniej europejskiej, która wynosi 1294 euro (około 5500 zł).

Polska w europejskim rankingu emerytur

Na tle europejskich państw Polska nie wypada najlepiej. Wyższe świadczenie emerytalne względem polskich seniorów pobierają m.in. Estończycy i Cypryjczycy, czyli obywatele niewielkich państw w porównaniu z krajem nad Wisłą. Dane Eurostatu mówią o tym, że przeciętna emerytura w naszym kraju w 2021 roku wynosiła 538 euro (około 2300 zł).

Tę informację można porównać z tegorocznymi danymi pochodzącymi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według nich przeciętna wypłata emerytury i renty w pierwszym kwartale 2024 roku była równa 3516,95 zł, co oznacza, że emeryci z Polski wciąż nie przekraczają europejskiej średniej z 2021 pod względem świadczeń.

Niższe emerytury od tych, które mają polscy seniorzy, wypłacane są m.in. w Turcji, Bułgarii czy Serbii. Te zazwyczaj mieszczą się w przedziale 220-270 euro na miesiąc.