Kontrole w Małopolsce

Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie przekazał redakcji Dziennik.pl, że w sezonie wakacyjnym 2023 r., podczas którego w Małopolsce – jako regionie turystycznym – wzrasta zapotrzebowanie na pracowników i zatrudnienie w branżach takich jak gastronomia, hotelarstwo i usługi inspektorzy pracy przeprowadzili:

  • 122 kontrole w zakresie legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej obywateli polskich oraz cudzoziemców w wymienionych wyżej branżach,
  • 122 skontrolowane podmioty zatrudniały łącznie 2639 pracowników, w tym 28 pracowników młodocianych. Kontrole wykazały nieprawidłowości u 111 pracowników.
Reklama

Praca sezonowa

Rzeczniczka prasowa OIP w Krakowie Anna Majerek poinformowała, że na przestrzeni ostatnich lat podczas kontroli tzw. „prac sezonowych” inspektorzy pracy najczęściej spotykali się z nieprawidłowościami związanymi z zawieraniem umów o pracę lub cywilnoprawnych oraz niewypłaceniem wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z wykonywaną pracą.

Przypomniała, że choć brak prawnej definicji „pracy sezonowej” (w wyjaśnieniu tego terminu często stosuje się jednak wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 roku sygn. III URN 20/86) pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy zatrudnieni na stałe, na podstawie umów na czas nieokreślony. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Szkolenia i akcje prewencyjne

Reklama

W ramach prowadzonych przez nas szkoleń i akcji prewencyjnych apelujemy do osób, które chcą się podjąć takiego zajęcia, aby zachowywali ostrożność i sprawdzali, czy w ogłoszeniu o pracę nic nie budzi wątpliwości, czy przyszły pracodawca jest wiarygodny, a przede wszystkim pamiętali o zawarcia umowy na piśmie, nawet w przypadku umów cywilnoprawnych – powiedziała Majerek. Dodała, że posiadając powyższy dokument, w przypadku sporu, łatwiej można dochodzić swoich praw, czy egzekwować wynagrodzenie.

Najczęstsze nieprawidłowości

Majerek przekazała, że w skargach wpływających do Okręgowego Inspektoratu Pracy, w czasie wakacji 2023 r., dominował zarzut niewypłacenia wynagrodzenia za wykonaną pracę, nieodprowadzania składek do ZUS, zatrudniania pracowników na umowach zlecenie, choć z uwagi na charakter wykonywanej pracy powinna być zawarta umowa o pracę. Natomiast w zakresie bezpieczeństwa pracy naruszenie prawa dotyczyły głównie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp oraz badań lekarskich.

Prawie 28 tys. zł kar

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości podczas kontroli czerwiec-wrzesień 2023 r. skierowano do pracodawców 23 polecenia dotyczące 27 pracowników oraz 169 wniosków w wystąpieniach dotyczących 174 pracowników. W efekcie kontroli wyegzekwowano ponad 11 000 zaległych świadczeń dla 12 pracowników. W wyniku stwierdzonych wykroczeń nałożono 22 mandaty na łączną kwotę 27 500 zł oraz skierowano 7 środków oddziaływania wychowawczego oraz jeden wniosek o ukaranie do sądu rejonowego.

Działalność prewencyjna PIP

Rzeczniczka przypomniała, że w ramach prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy działalności prewencyjnej, Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie organizuje szkolenia oraz udziela porad prawnych, mając na celu przybliżenie osobom podejmującym zatrudnienie (młodzież, cudzoziemcy ) prawa pracownicze oraz potencjalne zagrożenia wynikające z wejścia na rynek pracy.