Projekt budowy CPK od początku budził ogromne kontrowersje. W trakcie kampanii przed wyborami obiecywano całkowite zamknięcie projektu, tłumacząc, że jest nierealny i drogi. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej przekonywali, że wyliczenia i szacunki PiS są nierealistyczne, a sam pomysł to "gigantomania". Potem jedna sytuacja się zmieniła. Większość Polaków była za inwestycją, popierali ją też członkowie koalicji, na czele z Szymonem Hołownią.
Kiedy powstanie CPK?
Jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu", decyzja została już podjęta. W środę Donald Tusk ma wtedy podać szczegóły i daty realizacji. Prawdopodobnie inwestycja będzie realizowana pomiędzy 2032 a 2035 rokiem.
Centralny Port Komunikacyjny to węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejc pracy. Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.