W 2018 roku PiS wprowadził zakaz handlu w niedziele, argumentując, że pracownicy handlowi również powinni mieć zapewniony czas wolny, dlatego zdecydowano się na zamknięcie sklepów w te dni. Obecnie tylko określone sklepy mogą być czynne, pod warunkiem spełnienia wyjątków przewidzianych w ustawie. W rezultacie, przez większość roku handel powszechny jest możliwy jedynie przez 7 niedziel.

Reklama

Jednak już od dłuższego czasu było jasne, że po wyborach parlamentarnych w Polsce, które miały miejsce jesienią 2023 roku, można oczekiwać zmian w ustawie regulującej handel w niedziele. Posłowie z obecnie rządzącej partii wyraźnie deklarowali, że obowiązujące prawo, dopuszczające jedynie 7 niedziel handlowych w ciągu roku, jest ich zdaniem zbyt ograniczające.

Projekt Grupy posłów z partii Polska 2050 skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Ma on na celu "zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, określonych w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wraz z późniejszymi zmianami".

Reklama

Niedziele handlowe w 2024: Jakie zmiany

Po wprowadzeniu zmian zakaz handlu w niedzielę nie miałby zastosowania w następujących przypadkach:

  • w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
  • w pierwszą niedzielę grudnia oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyjątkiem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia;
  • w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy, a jeśli jest to pierwsza lub trzecia niedziela w miesiącu, zakaz nie obowiązuje także w niedzielę poprzedzającą pierwszą lub trzecią niedzielę tego miesiąca.

Niedziele handlowe: Podwójne wynagrodzenie i dzień wolny dla pracownika

Zgodnie z przepisami ustawy, pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie za ten dzień oraz pracodawca byłby zobowiązany zapewnić inny dzień, wolny od pracy, w okresie 6 dni kalendarzowych przed lub po takiej niedzieli. Pracownik musiałby mieć zapewnione co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w każdym miesiącu kalendarzowym.

Pracownicy, którzy zostaną zatrudnieni w niedzielę, mogą spodziewać się podwójnego wynagrodzenia. Jednak, według portalu wiadomoscihandlowe.pl, nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Tylko pracownicy sklepów, które do tej pory były objęte zakazem handlu w niedziele, otrzymają wyższe wynagrodzenie. Na przykład pracownicy stacji benzynowych, którzy już teraz pracują w te dni, nie otrzymają dodatkowych środków.

Niedziele handlowe 2024: co z handlem przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą?

Projekt nowelizacji opracowany przez Polskę 2050 szczegółowo określa przepisy dotyczące handlu przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Zgodnie z planami, handel będzie możliwy w pierwszą niedzielę grudnia oraz w dwie kolejne poprzedzające święto. W praktyce może to oznaczać, że wszystkie niedziele przed danym świętem zostaną przeznaczone na pracę. Projekt uwzględnia również, że jeśli niedziela przypada w Wigilię, wtedy handel będzie zawieszony.

W kontekście Wielkanocy niedziela handlowa będzie miała miejsce przed samym świętem. Jeśli Wielkanoc wypada jako pierwsza lub trzecia niedziela w miesiącu, to zakaz handlu nie będzie obowiązywał także w poprzednim tygodniu.