Bon energetyczny – pomysł na złagodzenie podwyżek prądu?

Uwolnienie cen energii w drugiej połowie roku uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa. Jak podaje DGP plany walki z "ubóstwem energetycznym" zapowiedziała już na kwiecień Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska. W styczniu 2024 roku minister potwierdziła, że pierwsze rozwiązania w celu ochrony konsumentów przed podwyżkami energii mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych, trzech miesięcy.

Zgodnie z zapowiedziami minister rząd pracuje obecnie nad pakietem, który ma złagodzić efekt podwyżek cen energii. Jednym z planowanych rozwiązań ma być jednorazowy "bon energetyczny". W wywiadzie dla Faktu minister Henning-Kloska doprecyzowała, że ochroną przed wyższymi cenami energii może zostać objęte ok. 3-4 mln najuboższych gospodarstw domowych.

Reklama

Dla kogo bon energetyczny 2024?

Precyzyjne informacje dotyczące bonu nie są jeszcze dostępne. Jak podaje DGP, przewiduje się, że o przyznaniu wsparcia będzie decydować przede wszystkim kryterium dochodowe. Bon może być przyznawany według szczęściu progów wsparcia, zależnie od tego z ilu osób składa się gospodarstwo domowe. Szczególna pomoc ma być przewidziana m.in. dla seniorów mieszkających samotnie. Przewidywane jest szybkie tempo opracowania i wdrażania projektu. Pierwsze przepisy związane z zasadami przyznawania bonu mogą zostać uchwalone przez Sejm i Senat już po koniec kwietnia, co pozwoliłoby na wdrożenie wsparcia już na początku maja 2024.

Zamrożone ceny energii tylko do końca czerwca 2024

Zgodnie z ustawą z dn. 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła ceny energii dla gospodarstw domowych pozostają na stałym poziomie stawek obowiązujących na początku 2022 roku. Maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 412 zł za 1 MWh przy następujących limitach zużycia (limity niższe o 50 proc. w porównaniu ze stawkami limitów z 2023 r.):

  • 1,5 MWh - wszystkie gospodarstwa domowe,
  • 1,8 MWh – gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 2 MWh – rolnicy oraz rodziny uprawnione do Karty Dużej Rodziny.

W razie przekroczenia powyższych limitów gospodarstwa domowe obowiązuje stawka 693 zł za 1 MWh, płacona także m.in. przez mikroprzedsiębiorców, małe i średnie firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego.