Na konferencji prasowej poseł Ryszard Petru oznajmił, że projekt, który został skierowany do Sejmu, zawiera rozwiązanie, które było jednym z postulatów wyborczych partii Polska 2050. Według niego wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu stanowi "kompromis pomiędzy pełną liberalizacją handlu a obecnym zakazem". Ugrupowanie chce, aby handel był dozwolony w pierwszą i trzecią niedzielę w miesiącu. Podkreślił również, że projekt uwzględnia troskę o pracowników handlu, proponując podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową.

Reklama

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa, która stopniowo ograniczała handel w niedziele, została wprowadzona w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, już od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Reklama
Reklama

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Projekt Polski 2050

Zgodnie z projektem, pracodawca będzie zobowiązany przyznać pracownikowi pracującemu w niedzielę jeden dzień wolny - sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli. Ryszard Petru dodatkowo zaznaczył, że według szacunków, liberalizacja handlu w niedziele może przyczynić się do wzrostu obrotu sklepów o 4 proc., a także istnieje szansa na zwiększenie zatrudnienia nawet o 40 tysięcy osób.

Posłanka Barbara Oliwiecka zapewniała, że proponowane rozwiązanie jest kompromisowe, gdyż uwzględnia interesy zarówno pracodawców, jak i troskę o dobro pracowników oraz klientów. Zaznaczyła, że wprowadzenie podwójnego wynagrodzenia, dodatkowego dnia wolnego oraz ograniczenie niedziel handlowych do dwóch w miesiącu, a nie czterech, stanowi gwarancję, która ma zapewnić równowagę.

Dziurawy zakaz handlu w niedzielę

Ugrupowanie zaznacza, że obecny zakaz handlu jest często obchodzony, np. poprzez organizowanie w sklepach bibliotek, klubów czytelnika lub wypożyczalni sprzętu sportowego. W niedziele handel jest możliwy na stacjach benzynowych, dworcach, szpitalach, hotelach, aptekach, kwiaciarniach oraz w sklepach internetowych.

Autorzy projektu argumentują, że ustawa o zakazie handlu w niedziele jest jawnie niesprawiedliwa, ponieważ zezwala na sprzedaż w niedziele bez wynagrodzenia dla członków rodziny właściciela sklepu, ale zabrania korzystania z pomocy innych osób za wynagrodzeniem.

Polska 2050 liczy na poparcie koalicjantów

Petru również zadeklarował, że Polska 2050 będzie aktywnie zachęcać wszystkich koalicjantów do poparcia projektu. Zauważył, że Platforma Obywatelska była zwolenniczką handlu w każdą niedzielę w miesiącu, dlatego liczy na ich poparcie. Wyraził przekonanie, że istnieje także możliwość porozumienia się z Lewicą.