Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Rodzice i opiekunowie mają 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku do ZUS, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin. Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu - informuje resort cyfryzacji.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, platformy PUE ZUS lub aplikacji mZUS.
Profil zaufany
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do założenia profilu zaufanego, który umożliwia identyfikację i podpisywanie dokumentów elektronicznych w internecie.
Najszybszy sposób, aby założyć profil jest to za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ponieważ nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Można to zrobić w bankach takich jak PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank oraz kilkaset banków spółdzielczych i platforma Envelo.
Dodatkowo, można założyć profil zaufany, wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem, potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą, lub po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl samodzielnie podpisując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym (ten sposób jest dostępny tylko dla osób, które mają w kwalifikowanym certyfikacie wpisany numer PESEL).