28 stycznia. Pierwsza niedziela handlowa w 2024

Dobra wiadomość jest taka, że 28 stycznia sklepy i centra handlowe będą otwarte. Jest to bowiem pierwsza niedziela handlowa w 2024 roku. Warto się nią nacieszyć, ponieważ następna niedziela handlowa będzie dopiero za dwa miesiące - 24 marca 2024 roku.

Jakie sklepy będą otwarte 28 stycznia?

Reklama

W niedziele handlowe sklepy wielkopowierzchniowe są otwarte, jednak należy pamiętać, że ich godziny mogą być skrócone. Podobnie w przypadku galerii handlowych. W jakich sklepach zrobimy zakupy 28 stycznia? Między innymi w Kauflandzie, Dino, Lidlu, Biedronce, Żabce, Netto, Carrefourze, ODIDO, ABC.

Reklama

Otwarte będą także stacje benzynowe, cukiernie i kwiaciarnie, ale również sklepy z pamiątkami, kioski z prasą i biletami, hotele i pensjonaty, lodziarnie i piekarnie, placówki handlowe na lotniskach, placówki prowadzące działalność związaną z wypoczynkiem czy sportem.

Reklama

Warto zawsze sprawdzać godziny otwarcia, ponieważ nawet podczas zakazu handlu w niedzielę placówki mogą mieć je zmienione. Szczególnie w mniejszych miejscowościach godziny otwarcia sklepów mogą się różnić od tych standardowych.

Niedziele handlowe w 2024 roku

W 2024 roku handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W związku z powyższym niedziele handlowe w 2024 roku będą przypadać 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia,15 grudnia oraz 22 grudnia.

Zakaz handlu w niedzielę

W pozostałe niedziele w 2024 roku będzie obowiązywał ustawowy zakaz handlu, zgodnie z treścią Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz w niektóre inne dni w placówkach handlowych. Zakaz będzie obejmował handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem.

Zakaz handlu w większość niedziel jest konsekwencją ustawy z 2018 roku dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni. Warto przypomnieć, że ustawa wprowadzała zmiany stopniowo. W pierwszym roku po wejściu w życie nowych przepisów zakaz handlu nie obejmował pierwszej i ostatniej niedzieli miesiąca, a w 2019 roku możliwy był handel w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Ostatecznie, od 2024 roku sklepy mogą być otwarte tylko w siedem wyznaczonych niedziel w roku.

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę

Partie polityczne, składające się obecnie na koalicję rządzącą, prezentowały w swoich programach wyborczych plany dotyczące zmian w zakazie handlu w niedzielę. Jednak propozycje poszczególnych ugrupowań nieco się różniły od siebie.

Trzecia Droga proponowała, aby zakaz handlu nie obejmował dwóch niedziel w miesiącu: pierwszej i ostatniej. Taka sytuacja przypominałaby tę, którą mieliśmy w 2018 roku. Koalicja Obywatelska opowiadała się za całkowitym zniesieniem zakazu handlu. Partia ta proponowała, aby wszystkie niedziele były dniami pracy, jednak pracownik miałby zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu. Dodatkowo, wynagrodzenie za pracę w niedzielę miałoby być dwukrotnie wyższe niż w dni robocze.

Nowa Lewica sugerowała, aby pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za pracę w niedzielę w wysokości 2,5-krotnej stawki, a pracownicy, którzy obecnie nie są objęci zakazem pracy w niedzielę, mieliby prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. i.

W umowie koalicyjnej nie ma informacji o planach zmian jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę. Można więc przypuszczać, że partie pracują nad wspólnym rozwiązaniem.