Likwidacja Funduszu Kościelnego nie tak prędko

Likwidacji Funduszu Kościelnego od początku chciały Koalicja Obywatelska i Lewica. Jego likwidacja i zastąpienie systemem indywidualnego wsparcia jest także w programie Polski 2050. Kiedy jednak przyszło do zapisów w umowie koalicyjnej, z PSL-em nie poszło już tak łatwo. Sprawa wymaga więc najpierw wypracowania wspólnego stanowiska wśród koalicjantów. Następnie z przedstawicielami duchownych. Jeśli odpowiednia ustawa przejdzie przez parlament pozostanie jeszcze kwestia podpisu prezydenta.

Na czym mają polegać zmiany w finansowaniu Kościoła?

Reklama

Jak poinformował po posiedzeniu rządu Donald Tusk, powołany został międzyresortowy zespół, który ma przygotować rozwiązania w sprawie nowych zasad finansowania Kościoła. Zakładają one dobrowolny udział wiernych.

- Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności wiernych za swoje Kościoły. Mówimy tu o systemie dobrowolnego odpisu od podatku. Musi to być decyzja wiernych a nie decyzja państwowa - powiedział szef rządu.

Reklama

W skład zespołu będą wchodzić wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński, minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i minister finansów Andrzej Domański.

- Chcemy ucywilizować te relacje. Są w Radzie Ministrów bardzo wierzący i ci bardziej sceptycznie patrzący na Kościół. Uporządkujemy te sprawy bez zbędnych emocji, kulturalnie. (…) Fundusz Kościelny to są pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne głównie sióstr zakonnych i księży, którzy nie mają dochodów. Praktycznie 100 proc. środków z tego funduszu idzie na te składki. Ale jak wiadomo Fundusz Kościelny to jest pewien symbol (...) Nikt nie powinien ulec pokusie konfrontacji wokół religii czy wokół Kościoła - dodał premier.

Czym jest Fundusz Kościelny i jakie są źródła jego finansowania?

Prace nad zmianami w Funduszu Kościelnym mają się zakończyć do 2025 roku. W przyszłym roku finansowanie z budżetu państwa ma być utrzymane. W ustawie budżetowej zapisano na ten cel 257 mln zł. Nowy rząd tych zapisów nie zmienił.

Celem Funduszu Kościelnego jest dotowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych wszystkich wyznań, wsparcie kościelnej działalności oświatowej czy remonty i utrzymanie obiektów kościelnych.