Co podrożało najbardziej?

Ceny żywności i napojów wzrosły bardziej niż wynika z ogólnego poziomu inflacji. Są wyższe o 8 proc. niż roku temu. Więcej o 8,3 proc. płacimy również za użytkowanie mieszkania. Wyższe o ponad 11 proc. rachunki dostajemy do zapłaty wybierając się do restauracji lub nocując w hotelu. O 10 proc. wzrosły także koszty edukacji. Najbardziej podrożała energia. Ogrzewanie jest droższe o 24 proc., prąd o 19,5 proc., a gaz o 15,2 proc.

Ceny żywności

Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał również dokładne dane dotyczące cen żywności. Większość z nas zauważyła na pewno, że w tym roku dużowięcej płacimy za herbatę. To ona jest liderem wśród towarów, które objęły podwyżki. Kosztuje o 17,3 proc. więcej niż ubiegłej jesieni. Mocno podrożały również soki – o 14,6 proc. i kawa – o 11 procent.

Reklama

Więcej płacimy również za wędliny (9,9 proc.), jaja (9,7 proc.), wieprzowinę (9,5 proc.), warzywa (9,3 proc.), pieczywo (8,7 proc.). Droższe są również jogurty i śmietana (8,3 proc.), owoce (5,7 proc.), sery i twarogi (3,5 proc.), czy mleko (2,4 proc.)

Reklama

Które towary są tańsze?

Na liście zakupów spożywczych jest też kilka pozycji, których ceny nieco spadły. Są to przede wszystkim tłuszcze, cukier i drób. Najbardziej potaniało masło (-14,3 proc.). Oleje roślinne są tańsze o 10,4 proc. Mniej płacimy też za mięso drobiowe (-6,8 proc.), cukier (-3,2 proc.) i mąkę (-2,3 proc.).

Rok do roku obniżyły się również ceny paliw. Od października ubiegłego roku według GUS paliwa do prywatnych środków transportu są tańsze o 14,4 proc. Olej napędowy nawet o 22,4 proc. Benzyna o 11 proc. Gazu ciekły i pozostałe paliwa o 3,6 proc. Ogółem koszty transportu są niższe o 7,9 proc.