Black Friday 2023. Kiedy?

Black Friday każdego roku wypada w innym dniu, ponieważ nie ma stałej daty. Jest to piątek po Dniu Dziękczynienia obchodzonym w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Tym samym Black Friday 2023 przypada 24 listopada.

O co chodzi w Black Friday?

Reklama

Black Friday przywędrował do nas kilkanaście lat temu ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tego dnia rozpoczyna się tam sezon zakupów świątecznych. Czarny Piątek charakteryzuje się dużymi promocjami i obniżkami.

Promocje w listopadzie stały się tak popularne, że wiele firm decyduje się na Black Week, czyli cały tydzień wyprzedaży, albo rozpoczyna obniżki cen już przed Black Friday. To doskonały czas, aby kupić prezenty świąteczne, wiele osób czeka również na Czarny Piątek, by dostać wypatrzone produkty w niższych cenach.

Reklama

Black Friday – skąd taka nazwa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego pierwszy dzień świątecznych zakupów nazwano właśnie Black Friday. Jedna z wersji mówi, że chodziło o kolor atramentu w księgach rachunkowych, gdzie zyski były zapisywane na czarno, a koszty na czerwono. Piątek po Dniu Dziękczynienia był więc pierwszym dniem, kiedy czarny kolor przeważał.

Możliwe też, że nazwa ta przyjęła się w latach 60. XX wieku i rozpowszechnili ją policjanci. Tego dnia bowiem podczas wyprzedaży dochodziło to agresywnych zachować czy wypadków, więc w te świąteczne zakupy musiała interweniować policja.

Oszukane promocje na Black Friday?

Sama idea Black Friday i pojawiające się zewsząd obniżki cen sprawiają, że można poddać się tej fali i robić nieprzemyślane zakupy. Zdarzało się, że w sklepach niedługo przed tym dniem specjalnie zawyżano ceny, by obniżyć je do "standardowych" i "udawać" promocję. Takie praktyki jednak są coraz mniej prawdopodobne.

Dzięki dyrektywie Omnibus przedsiębiorcy, którzy obniżają ceny, mają obowiązek podawania najniższej ceny z ostatnich 30 dni. Nie może być ona ukryta, powinna być widoczna na pierwszy rzut oka. Dzięki temu sztuczne zawyżanie cen tuż przed Black Friday jest znacznie utrudnione.