Zasiłek przedemerytalny. Co to za świadczenie i dla kogo?

Jak podaje portal Infor.pl, świadczenie przedemerytalne potocznie nazywane zasiłkiem przedemerytalnym to świadczenie pieniężne, które przeznaczone jest dla osób w wieku przedemerytalnym, które są uprawnione do otrzymania emerytury ze względu na staż pracy, ale w chwili obecnej pozbawione są źródła dochodu.

Aby móc wnioskować o przyznanie tego świadczenia, trzeba być w wieku przedemerytalnym. A to oznacza, że trzeba mieć mniej niż 60 lat w przypadku kobiet lub też mniej niż 65 lat w przypadku mężczyzn.

Reklama

Zasiłek przedemerytalny. Ile wynosi?

Reklama

Zasiłek przedemerytalny jest przyznawany na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych. Jak podaje ZUS, począwszy od 1 sierpnia 2004 roku jego wysokość jest ustalona w kwocie ryczałtowej, jednakowej dla wszystkich i podlega ona waloryzacji. Obecnie kwota świadczenia przedemerytalnego - obowiązująca od 1 marca 2023 roku do końca lutego 2024 - wynosi 1600,70 zł brutto.

Reklama

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie przedemerytalne?

Aby mieć przyznane prawo do świadczenia przedemerytalnego, trzeba spełnić dwa rodzaje warunków. Pierwsze z nich to warunki, które są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Natomiast drugie są to warunki indywidualne, które są uzależnione np.: od stażu pracy, wieku czy też przyczyn ustania stosunku pracy.

Świadczenie przedemerytalne. Warunki wspólne

Do warunków wspólnych do przyznania świadczenia przedemerytalnego zalicza się:

  • pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni;
  • bycie nadal zarejestrowanym jako osoba bezrobotna;
  • W okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówienie (bez uzasadnionej przyczyny) przyjęcia zatrudnienia lub też innej pracy zarobkowej;

Te trzy wyżej wymienione fakty potwierdza urząd pracy wydając odpowiednie zaświadczenie. A ponadto:

  • złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w ciągu 30 dni od dnia wydania przez Urząd Pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierany był zasiłek dla bezrobotnych.

Dotrzymanie tego terminu jest bardzo ważne, bowiem przekroczenie go skutkuje odmową przyznania świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnionych przypadkach można jednak zgłosić wniosek o przywrócenie terminu na złożenie tego wniosku, jednak muszą być ku temu szczególne powody.

Warunki indywidualne by otrzymać świadczenie przedemerytalne

Druga grupa warunków to warunki indywidualne. Są to warunki uzależnione od przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku czy też stażu pracy. Aby móc wnioskować o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, należy spełnić określone warunki:

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy mieć ukończone 56 lat (w przypadku kobiet) lub też 61 lat (w przypadku mężczyzn) oraz mieć odpowiednio 20(kobiety lub 25 lat (mężczyźni) stażu pracy, a pracę stracić w wyniku likwidacji zakładu lub też jego niewypłacalności;
  • ukończyć 55 lub 60 lat odpowiednio dla kobiet i mężczyzn, przy czym okres wliczany do stażu pracy, czyli okresy składkowe i nieskładkowe, muszą wynosić 30 lat (dla kobiet) i 35 lat (dla mężczyzn), zaś praca musi być stracona z winy pracodawcy
  • posiadać staż pracy wynoszące minimum 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, a pracę stracić z winy pracodawcy. W tej sytuacji świadczenie przedemerytalne otrzymuje się bez względu na wiek.