Świadczenie 300 plus z programu "Dobry Start”. Dla kogo?
Świadczenie 300 plus z rządowego programu "Dobry Start” dotyczy dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny i przysługuje na każde zdrowe dziecko do 20. roku życia oraz do 24. roku życia na dziecko niepełnosprawne. Wniosek wypełnia się drogą elektroniczną.
300 plusnie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz dzieciom, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej "zerówce” w przedszkolu lub w szkole. Świadczenia nie otrzymają również studenci.
300 plus. Do kiedy należy złożyć wniosek?
Wnioski o przyznanie świadczenia 300 plus na rok szkolny 2023/2024 przyjmowane są już od 1 lipca. Termin złożenia wniosku upływa z końcem listopada.
Jeśli złożymy wniosek do końca sierpnia, to pieniądze otrzymamy jeszcze we wrześniu. Natomiast składając wniosek we wrześniu lub później, na wypłatę świadczenia będziemy musieli poczekać dłużej - bo do 2 miesięcy od daty jego złożenia. Dotyczy to wniosków złożonych we wrześniu, październiku lub listopadzie. Zatem najpóźniej świadczenie może być wypłacone z końcem stycznia przyszłego roku. Jeśli chcesz, aby przelew 300 zł wpłynął na twoje konto we wrześniu, koniecznie złóż wniosek do 31 sierpnia. Zostało zaledwie kilka dni.
Jak składa się wniosek o 300 plus?
Rodzic lub opiekun dziecka wypełnia wniosek oraz wysyła go drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wyboru jest kilka sposobów złożenia wniosku:
- poprzez bankowość elektroniczną
- za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
- przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
- przez aplikację mobilną mZUS
Ważne jest, aby wniosek był prawidłowo wypełniony, gdyż jakiekolwiek błędy mogą opóźnić wypłatę świadczenia. Zatem, aby wypełnić formularz przygotuj dane swoje oraz dziecka / podopiecznego, na które składany jest wniosek:
- numery PESEL dziecka oraz rodzica/opiekuna
- adres email
- numer telefonu
- adres szkoły do której będzie uczęszczać dziecko
- numer rachunku bankowego na który ma zostać przekazane świadczenie
- ewentualnie dodatkowe dokumenty -tylko na prośbę ZUS, jeśli będzie to wymagane do danej sprawy.
Wypełniając wniosek, zwróć uwagę nie tylko na prawidłowość numerów PESEL i numeru konta (przy tym drugim najczęściej mylą się Polacy,) ale także podaj aktualny numer telefonu i adres mailowy. To ułatwi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kontakt w sytuacjach tego wymagających.