Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był pytany we wtorek w Polsat News, czy jeśli Senat wprowadzi poprawki do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, Solidarna Polska pomoże je PiS odrzucić w Sejmie, czy raczej je poprze, by w ten sposób sprowokować prezydenta do weta wobec ustawy.

Reklama

Uważamy, że wszelkie zmiany pod dyktando i presją Komisji Europejskiej są naruszeniem elementarnych wartości polskiej konstytucji, naruszeniem polskiej suwerenności, trudno oczekiwać byśmy popierali propozycje opozycji, która chce jeszcze bardziej chce "podlizać się" komisarzom brukselskim - odpowiedział Ziobro. Dopytywany, czy zatem odrzucą poprawki, odpowiedział: "Tak odrzucimy".

Minister był też pytany o swój list do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie noweli ustawy o SN. Ziobro tłumaczył, że list jest apelem o zainicjowanie dyskusji m.in. na temat opłacalności pozyskiwania środków z KPO, których pozyskaniem tłumaczona jest nowelizacja ustawy o SN. "Proszę pana prezydenta, aby zechciał rozważyć jako strażnik konstytucji i główny strażnik polskiej suwerenności wywołanie dyskusji na temat KPO" - podkreślił szef MS.

Jak dodał, chodziłoby np. o spotkania ekspertów, żeby wyjaśnić, iż "KPO to jest tak naprawdę ukryty dług, ukryty kredyt".

Ustawa wiatrakowa

Ziobro poinformował też, że posłowie Solidarnej Polski będą przeciw ustawie wiatrakowej, będącej częścią uzgodnionych z Komisją Europejską tzw. kamieni milowych. - Gdyby wiatraki były rozwiązaniem problemów energetycznych w Europie, to Niemcy czy Holandia powinny mieć teraz najtańszy prąd. A mają najwięcej wiatraków, a tego prądu im brakuje - wskazał. - Oczekujemy informacji i dyskusji, na dzień dzisiejszy jesteśmy przeciw - dodał.

Kodeks wyborczy

Reklama

Pytany o stosunek SP do nowelizacji Kodeksu wyborczego zapewnił, że "Solidarna Polska jest za tymi zmianami". - Jesteśmy gotowi wprowadzić tam pewne poprawki, jest powołany zespół, dyskutujemy, tu nie ma między nami (z PiS) kontrowersji - zaznaczył minister sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według jej autorów ma ona wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw ustawie. Trafi ona teraz do prac w Senacie. W piątkowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia, ale mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie ustawy. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mają być zgłoszone w Senacie.

Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.

Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych

Rządowy projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. 13 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji. Wyjaśniono, że polega ona na dodaniu rozwiązań umożliwiających partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej.

Swoje projekty zmian w tzw. ustawie wiatrakowej złożyły też kluby: KO, Lewicy i KP-PSL. Kluby proponują m.in. zlikwidowanie zasady 10H na rzecz wyznaczenia, że elektrownie wiatrowe mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 500 m od budynków mieszkalnych

Z informacji na stronie Sejmu wynika, że projekty nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, w tym rządowy, zostały 13 stycznia skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach: ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w poniedziałek, że tzw. ustawa wiatrakowa będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

autor: Piotr Śmiłowicz