Hongkong, który słynie z niskich podatków i swobodnych przepisów, przoduje w tym zestawieniu już piętnasty rok z rzędu. Kolejne miejsca zajęły Singapur, Australia, Irlandia i Nowa Zelandia. Polskę wyprzedziły m.in. takie państwa jak Botswana, Izrael, Meksyk, Albania, Mongolia i Madagaskar. Stany Zjednoczone spadły o jedną pozycję - na szóstą - głównie z powodu wzrostu wydatków rządowych i odsetka podatków w produkcie krajowym brutto - powiedział jeden z autorów badania. Ostatnie, 179. miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, za Zimbabwe, Kubą, Birmą i Erytreą.
Przy opracowywaniu zestawienia brano pod uwagę takie aspekty jak ograniczenia w handlu, prawo własności, podatki i przepisy dotyczące funkcjonowania rynku. Uwzględniono okres roczny kończący się w czerwcu 2008 roku, a więc jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu gospodarczego.
Chociaż Hongkong jest okrętem flagowym wolnorynkowego kapitalizmu, znaczna część jego gospodarki jest kontrolowana przez niewielką grupę potentatów i karteli - zauważa, informując o zestawieniu, agencja Associated Press.
Hongkong ma najbardziej wolnorynkową gospodarkę na świecie - wynika z najnowszego raportu Heritage Foundation i "Wall Street Journal". Polska zajęła niechlubne 82. miejsce, jako ostatnia z państw Unii Europejskiej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama