Macron bierze udział w spotkaniu przywódców UE w Brukseli,

Musimy iść szybciej, uprościć nasze zasady i zapewnić odpowiedź makroekonomiczną oraz poziom pomocy na poziomie krajowym i europejskim, który pozwoli nam dorównać temu, co zrobili Amerykanie - cytuje francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona Bloomberg.

Reklama

Według Macrona, warte 369 mld dolarów prawo klimatyczne i podatkowe, daje niesprawiedliwą przewagę amerykańskiemu przemysłowi. UE może pozwać USA do Światowej Organizacji Handlu - informuje Bloomberg.

Chociaż jesteśmy sojusznikami, musimy mieć tę odpowiedź, aby wzmocnić naszą bazę przemysłową i zachować konkurencyjność - powiedział

Odpowiedź powinna obejmować europejskie instrumenty i wspólne finansowanie - dodał.

Reklama

Będziemy również rozmawiać o konkurencyjności i przyszłej rentowności naszej gospodarki, w szczególności o naszym wspólnym podejściu do ustawy o obniżeniu inflacji - powiedział Olaf Scholz dziennikarzom przed szczytem.

Premier Holandii Mark Rutte nie popiera pomysłu wspólnych opcji finansowania. Nie jesteśmy wielkimi fanami nowych pieniędzy - powiedział Rutte. Musimy spojrzeć na istniejące pieniądze i jak je wykorzystać.

Reklama

Fundusz suwerenności

Państwa członkowskie nie są równe, jeśli chodzi o udzielanie pomocy publicznej. Niektóre mogą dostarczyć dużo więcej niż inne - napisała w czwartek we wpisie na blogu szefowa unijnej konkurencji Margrethe Vestager. Dlatego proponujemy wprowadzenie nowego funduszu suwerenności, jako uzupełniającego finansowania, aby zapewnić, że wszystkie kraje europejskie mogą korzystać z zielonej transformacji, a nie tylko kilka.

Jak informuje Bloomberg, Niemcy planują wydać ponad 10 mld euro na inwestycje w firmy przechodzące na czyste technologie.

Dziś widzimy, że zbyt często kraje próbują zainstalować system na własną rękę i wygląda to trochę jak gra o najgłębsze kieszenie - powiedział w czwartek premier Belgii Alexander De Croo. I tak, niektóre kraje mogą myśleć, że mają głębsze kieszenie, ale w ciągu kilku miesięcy wszyscy jesteśmy u kresu tego, co można zrobić.