Wraz ze wzrostem stóp procentowych zainicjowanym przez banki centralne w celu powstrzymania inflacji, koszt zobowiązań finansowych państwa wzrósł i musi przekroczyć 60 mld euro w 2023 r.- wynika z ustawy finansowej.

Wydatki rządu

Ustawa zakłada dług publiczny na poziomie 111,2 proc. PKB, a deficyt na poziomie 5 proc. Wydatki rządu mają wzrosnąć o 21,7 mld euro w stosunku do 2022 r. m.in. z powodu tarczy łagodzącej wzrost cen energii oraz zatrudnienie dodatkowych ponad 10 tys. funkcjonariuszy państwowych.

Reklama

60,2 mld euro zostaną z kolei przeznaczone na edukację.

Nowe prognozy wzrostu

Rząd w zeszłym tygodniu zrewidował prognozy wzrostu na 2023 r. do 1 proc. PKB, wobec 1,4 proc. prognozowanego wcześniej. Prognoza inflacji na 2022 r. została z kolei zrewidowana w górę, do 5,3 proc. Dług publiczny – według rządu – zacznie spadać od 2026 r.

W poniedziałek największa organizacja pracodawców Medef skrytykowała "brak ambicji" rządu w projekcie budżetu na 2023 r. i wezwała do "ograniczenia budżetowego". "Francja nadal żyje ponad stan" – napisano w komunikacie, dodając, że "żaden ze strukturalnych problemów Francji nie został rozwiązany".

Z Paryża Katarzyna Stańko