Dokładną lokalizację inwestycji wiceminister infrastruktury Marcin Horała zamierza zaprezentować jutro konferencji prasowej. Dziś ubiegł go jednak jeden z przedstawicieli rolników z gminy Baranów, którzy uczestniczą w pracach Rady Społecznej ds. CPK. Do jej członków materiały dotarły dziś rano. Inwestycja znajdzie się na północny zachód od miejscowości Baranów. Przedsięwzięcie obejmie zasięgiem ok. 40 km kwadratowych terenu, na którym teraz znajduje się blisko 20 miejscowości. Znalazły się one na terenie inwestycji całości lub częściowo. Całkowita likwidacja spotka dziewięć miejscowości, m.in. wsie: Buszyce, Strumiany Dolne i Górne, Maurycew, Podoryszew, Stara Wieś czy Duninopol. Mieszkańcy tych miejscowości będą musieli zostać wysiedleni.

Reklama

Dwie kluczowe decyzje dla inwestycji zapadną w 2023

Z map wynika, że zachowany zostanie zarówno cmentarz, jak i kościół w Baranowie. Wcześniej urzędnicy nie wykluczali, że niezbędna będzie likwidacja obu obiektów. We wschodniej części inwestycji zaplanowano tereny pod terminale pasażerskie. Z ich obu stron powstaną dwa równoległe pasy startowe. Zaznaczono przebieg głównej linii kolejowej, która przebiegać będzie przez środek inwestycji. Według wstępnych założeń pod terminalem pasażerskim znajdzie się dworzec kolei dużych prędkości z Warszawy do Łodzi i dalej do Wrocławia.

Reklama

Spółka CPK zaznacza, że w 100 procentach będzie można być pewnym tej lokalizacji w 2023 roku, kiedy zostaną wydane dwie kluczowe decyzje – środowiskowa i lokalizacyjna.

Rzecznik CPK Konrad Majszyk mówi, że wszyscy mieszkańcy terenu przeznaczonego pod lotnisko otrzymali w środę list od spółki CPK z informacjami o preferowanej lokalizacji inwestycji. - Odwiedziliśmy w środę każdego mieszkańca, dostarczając informację do każdego domu na tym obszarze. Chodziło o to, żeby to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie jako pierwsi. W czwartek o 14.30 przedstawimy szczegóły dotyczące preferowanej lokalizacji portu podczas konferencji prasowej. Także dziś zbierze się w tej sprawie Rada Społeczna z udziałem przedstawicieli gmin terenu inwestycji. Jednocześnie ruszy infolinia, strona internetowa, a niebawem punkt informacyjny. Jesteśmy gotowi do odpowiedzi na pytania i udzielania informacji – dodaje Majszyk.