Z ankiety wynika, że niemal 80 proc. Polaków chciałoby, aby energia w ich domu pochodziła z OZE. Jedynie 5 proc. ankietowanych nie zdecydowałoby się na korzystanie z nich, a niespełna 16 proc. z nich odpowiedziało, że nie wie, czy chciałoby, aby zasilane nimi było ich gospodarstwo domowe.
Jak podano w raporcie z badania, blisko 92 proc. ankietowanych ocenia, że rozwiązania OZE są ważne. Według 72 proc., dlatego że chronią środowisko. 58,1 proc. ankietowanych oceniło, iż OZE redukują globalne ocieplenie, a 46,6 proc. - że dają niezależność energetyczną. Niespełna 41 proc. wskazało na ekonomiczność OZE, a prawie 24 proc. na ich udział w redukcji strat wodnych - napisano. Tylko niecałe 3 proc. ankietowanych zapytane, czy zielona energia jest dla nich ważna, odpowiedziało przecząco, a 6 proc. nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - zwrócono uwagę.
Z badania wynika, że OZE kojarzą się Polakom przede wszystkim z fotowoltaiką. Odpowiedź taką zadeklarowało prawie 44 proc. badanych. Na drugiej pozycji znalazła się energia wiatrowa (20,6 proc.). 16,8 proc. osób zadeklarowało, iż OZE kojarzą im się z bioenergią, a 2,9 proc. - z elektrowniami wodnymi i pompami ciepła.
Skąd zielona energia?
Ankietowani w przeważnej większości chcieliby pozyskiwać zieloną energię do swojego domu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych (70 proc.). Na drugiej pozycji znalazły się pompy ciepła (30 proc.), a 20,6 proc. chciałoby czerpać energię z wiatraków. Niespełna 11 proc. skłaniałoby się ku elektrowniom wodnym, a 12 proc. nie zastosowałoby żadnego z wymienionych rozwiązań - wskazano w raporcie.
36,5 proc. respondentów ma świadomość pozytywnego wpływu zielonej energii na klimat. Dla części ankietowanych rozwiązania OZE wciąż są drogie (13,9 proc.). 7 proc. badanych zadeklarowało zaś, że nie ma dostatecznej wiedzy na ich temat.
Badanie przeprowadzono przez agencję badawczą w czerwcu 2021 r. na zlecenie firmy SunSol - na grupie reprezentatywnej 1000 respondentów, metodą kwestionariusza online.