MF podało, że premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Piotra Walczaka z funkcji szefa Krajowej Administracji Skarbowej od 2 marca br. i na wniosek ministra finansów, powołał na to stanowisko dotychczasową dyrektor Departamentu Ceł Magdalenę Rzeczkowską.

Reklama

- Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia – powiedział cytowany w komunikacie ustępujący szef KAS Piotr Walczak.

Z kolei Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że będzie kontynuować działania swego poprzednika "dążąc do tego by KAS w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierającą przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby”.

Nowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.

W komunikacie MF podkreślono, że Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze, a w 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

"Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich" - dodano.

Resort zaznaczył, że Rzeczkowska była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. "Działania te zakończyły się sukcesem – 100 proc. zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie" - podkreśliło MF.