W zestawieniu ujęto zarówno spółki, nad którymi kontrolę sprawuje Skarb Państwa, jak i prywatne przedsiębiorstwa czy też te, które stanowią własność komunalną. Głównym kryterium, stanowiącym o pozycji na liście, były uzyskane przychody ze sprzedaży w 2014 roku.

Reklama

Niekwestionowanym liderem rankingu został PKN Orlen - największa firma, nie tylko w Polsce ale też i w tej części Europy. Drugie i trzecie miejsce to kolejne przedsiębiorstwa z rynku paliwowego: PGNiG i Grupa Lotos. W pierwszej dziesiątce ponadto znajdują się takie firmy jak KGHM Polska Miedź, PZU S.A., PKO S.A. czy Grupa PKP.

Czołówkę rankingu zajęły firmy państwowe, spychając dopiero na 14 miejsce prywatną Polską Sieć Handlową Lewiatan. Jednak pod względem struktury właścicielskiej, zestawienie zdominowały firmy prywatne, których na liście jest aż 82%.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wprost, polskie firmy rozwijają się średnio podobnie jak nasza gospodarka, która powiększyła się o 3,4 procent. Najszybsze wzrosty notują jednak przedsiębiorstwa, które kontroluje prywatny kapitał.