Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiej Banku Centralnego pozytywnie ocenili w piątek na konferencji prasowej w Lizbonie działania portugalskiego rządu w ramach umowy ws. pomocy finansowej dla Portugalii. Zdaniem Paula Thomsena z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), portugalski rząd bardzo dobrze realizuje warunki zawartej w maju umowy o pożyczce kredytowej. Przyznał, że w wielu aspektach Portugalia okazała się nawet "bardziej zdyscyplinowana i ambitniejsza niż to wynikało z porozumienia".
"Po pierwszym okresie wyrzeczeń przyjdzie czas na kolejne - trudniejsze. Ich akceptacja jest jednak konieczna" - zaznaczył Thomsen. Reprezentujący Komisję Europejską Juergen Kroeger zaapelował do portugalskiego społeczeństwa o cierpliwe znoszenie skutków oszczędności narzuconych mu w umowie o pomocy zewnętrznej.
"Bez pozytywnej akceptacji i wsparcia społeczeństwa trudno będzie zrealizować wszystkie konieczne zadania służące uzdrowieniu kondycji finansowej Portugalii i przywróceniu jej wiarygodności" - oświadczył. Pozytywnie o polityce reform wdrażanych przez centroprawicowy gabinet Pedro Passosa Coelho wypowiedział się też Rasmus Ruffer z Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jego zdaniem portugalski rząd włożył "wiele wysiłku" we wzmacnianie systemu bankowego kraju.
Pozytywna ocena reform wdrażanych przez rząd Passosa Coelho oznacza, że Portugalia otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej, której łączna wartość wynosi 78 mld euro. Dotychczas Portugalia otrzymała 12,6 mld euro kredytu. W piątek rano portugalski minister finansów Vitor Gaspar ogłosił dodatkowe cięcia finansowe w administracji rządowej na 2011 r., mające pozwolić zaoszczędzić w tym roku 100 mln euro. Zapowiedział też podwyżki cen gazu i prądu.
"Obejmą one (cięcia) zamrożenie pensji dla urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Oczekiwanych wcześniej podwyżek nie będzie. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić jeszcze w tym roku 100 mln euro" - poinformował Vitor Gaspar na konferencji prasowej. Dodatkową zmianą ogłoszoną przez portugalskiego ministra finansów są podwyżki cen gazu ziemnego i energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. "We wrześniu br. nastąpi podwyżka podatku VAT na gaz i elektryczność z 6 proc. do 23 proc." - powiedział portugalski minister finansów.
Gaspar poinformował, że "dodatkowe oszczędności są niezbędne ze względu na lukę budżetową wysokości 1,1 proc." PKB. W porozumieniu zawartym w maju z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca tego roku swojego deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. PKB. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc., a rok później 3 proc.