Żadne prace na temat połączenia Kompanii Węglowej (KW) z Węglokoksem i Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) nie są prowadzone - powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, odnosząc się do doniesień medialnych. "Rzeczpospolita" w poniedziałek napisała o planowanej "megafuzji" w polskim górnictwie, Węglokoks ma przejąć nie tylko KHW, ale też KW.

Reklama

"To byłoby zbyt daleko idące na razie przypuszczenie" - oświadczyła wiceminister Strzelec-Łobodzińska. Potwierdziła, że konsolidacja górnictwa jest oczywiście dyskutowana, ale - zaznaczyła - "żadne prace na temat połączenia Kompanii Węglowej z tymi podmiotami (Węglokoksem i KHW - PAP) nie są prowadzone". Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej nie chciał się odnosić do poniedziałkowej publikacji "Rzeczpospolitej". "Nie wypowiadamy się na ten temat" - powiedział.

"To fakt medialny. Nie komentujemy faktów medialnych. Będziemy się mogli odnieść, gdy zapadną rzeczywiście decyzje właścicielskie" - oświadczył z kolei rzecznik Węglokoksu Andrzej Krzyształowski. Przypomniał, że trwają rozmowy na temat uzdrowienia sytuacji w górnictwie - od lat mówi się o stworzeniu silnej grupy węglowej. Poniedziałkowa publikacja jest jakimś wariantem, ale nie wiadomo, czy jest on rzeczywiście realny - powiedział rzecznik. Zaznaczył, że Węglokoks jest przedmiotem, a nie podmiotem przemian, bo decyzja zapada na szczeblu właścicielskim.

"Faktem jest, że polskie górnictwo wymaga dość głębokich zmian, wymaga ogromnych inwestycji i każda decyzja, która będzie zbliżała do osiągnięcia tego celu, będzie dobrą decyzją" - uważa Krzyształowski.

Reklama

Pomysł stworzenia silnej grupy węglowej popierają związkowcy. Zdaniem szefa Sierpnia 80, Bogusława Ziętka, nowy podmiot powinien łączyć nie tylko Węglokoks, KHW i KW, ale też Jastrzębską Spółkę Węglową - wobec, której resort Skarbu Państwa ma inne plany: upublicznienie i prywatyzację. Ministerstwo zakłada, że spółka zadebiutuje na giełdzie 30 czerwca.

Według "Rzeczpospolitej", decyzja o formie konsolidacji górnictwa ma zapaść jeszcze w kwietniu. Propozycja jest taka, by Węglokoks przejął Katowicki Holding Węglowy. Następnie ma być wchłonięta Kompania Węglowa; skumulowana wartość giganta sięgnie 10 mld zł - napisał dziennik, dodając, że skonsolidowana i silna firma mogłaby trafić pod koniec 2012 r. na warszawską giełdę.