W sytuacji gdy posiadamy wiele różnego rodzaju kredytów udzielonych w kilku bankach, z różnym oprocentowaniem, na wiele okresów spłaty ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z możliwości refinansowania posiadanych zobowiązań za pomocą kredytu konsolidacyjnego (dostępnego m.in. w GE Money Banku i eurobanku). Tu jednak uwaga – pomimo tego, że miesięczna rata zostanie najczęściej znacząco obniżona to suma wszystkich kosztów, głównie odsetek za cały, wydłużony okres spłaty jest wyższa niż sumaryczny koszt pożyczek/kredytów z krótszym okresem spłaty. Zyskujemy natomiast na tym, że płacimy tylko jedną ratę, przez co ryzyko nieterminowej płatności jest mniejsze. Tracimy też mniej czasu na przeglądanie harmonogramów spłat oraz pieniędzy na przelewy bankowe.

Reklama

Zmień bank, skorzystasz z warunków promocyjnych

Ciekawą propozycją dla osób posiadających trudności ze spłatą zadłużenia w ramach kart kredytowych jest opcja „balance transfer”, czyli przeniesienie posiadanego zadłużenia do innego banku. W przypadku zmiany karty na produkt PKO Banku Polskiego, przez pierwszych sześć miesięcy od „transferu” zadłużenia oprocentowanie wyniesie jedyne 9,9% i jest zdecydowanie niższe niż standardowe.

>>>Wybierz najlepszy kredyt konsolidacyjny

Przy wszelkiego rodzaju promocjach warto być czujnym, gdyż teoretycznie korzystna oferta może okazać się cenowo na zbliżonym poziomie do standardowej propozycji . W najnowszej kampanii reklamowej eurobanku komunikowane są zalety kredytu gotówkowego oprocentowanego 6,9% w skali roku. Oprocentowanie takie rzeczywiście jest do uzyskania, ale przy założeniu braku opóźnień w spłacie kredytu. Eurobank zwróci odsetki do poziomu oprocentowania 6,9% (z góry natomiast naliczane jest 19% przez cały okres kredytowania) jeżeli terminowo regulujesz swoje zobowiązania.

Podsumowując pamiętajmy o tym, że banki nie są instytucjami charytatywnymi, ale takimi które nastawione są na maksymalizację zysku, więc na udzielanych nam kredytach zechcą (niemało) zarobić. Jednak w przypadku wystąpienia przejściowych trudności klienta bank nie jest zainteresowanym skorzystaniem z możliwości wypowiedzenia umowy i postawienia całego zadłużenia w stan natychmiastowej wymagalności, gdyż największe „kokosy” funduje bankowi właśnie czerpanie korzyści z odsetek od udzielonego kredytu.

Jeżeli masz własną nieruchomość, możesz obniżyć koszt kredytu.

Kolejnym sposobem na rozwiązanie problemu braku wymaganej ilości środków, do obsługi posiadanych zobowiązań kredytowych, może być skorzystanie z coraz popularniejszych pożyczek hipotecznych. To rozwiązanie pozwoli nam na spłatę drogich kredytów gotówkowych i zastąpienie ich zdecydowanie tańszym. Koszt pożyczki hipotecznej jest radykalnie niższy w porównaniu do standardowej oferty szybkich kredytów gotówkowych. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie mają przysłowiowego „noża na gardle”, ponieważ proces udzielenia tego rodzaju kredytu jest znacząco dłuższy, a w przypadku całkowitego podwinięcia się nogi ryzykujemy utratą już nie sprzętu RTV czy AGD, albo auta a stanowiącej zabezpieczenie kredytu nieruchomości.

Pożyczaj tyle na ile Cię stać.

W przypadku spodziewanych problemów w spłacie pożyczki gotówkowej, powinniśmy bezzwłocznie powiadomić bank o zaistniałej sytuacji i wspólnie z doradcą spróbować znaleźć adekwatne do danej sytuacji rozwiązanie . Najgorszą możliwością jest zamknięcie się z problemem we własnych czterech ścianach i oczekiwanie na cud. Cud się nie przydarzy, a do naszych drzwi na pewno zapuka windykator.

>>>Jak płacić niższą ratę kredytu hipotecznego

Na pierwszy rzut oka proponowane rozwiązania (konsolidacja, wakacje kredytowe, restrukturyzacja) wydają się być właściwą alternatywą. Niestety, w większości z nich. pojawiają się dodatkowe, nieplanowane koszty, które podwyższą nam koszt kredytu. Chwilowe „odsapnięcie” od kredytu (poprzez np. wydłużenie okresu spłaty) finalnie i tak odczuje kredytobiorca przy analizie całkowitego kosztu kredytu… Zawsze to jednak lepsze rozwiązanie niż pułapka pętli zadłużenia, czyli zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich…

p