Wartość ulgi zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników. Za każdy litr przysługuje rekompensata w wysokości 130 zł, która stanowi podstawę do obliczenia ulgi. Jednak maksymalna kwota, którą można odliczyć, to 6 proc. dochodu lub przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym.

Reklama

Jak odliczyć darowiznę krwi od podatku?

Aby skorzystać z ulgi, należy dołączyć do zeznania podatkowego zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W zaświadczeniu powinna być podana ilość oddanej krwi lub jej składników.

Limit odliczeń

Istnieje limit łącznych odliczeń z tytułu darowizn, który wynosi 6 proc. dochodu lub przychodu. Oznacza to, że jeśli przekazaliśmy darowizny na inne cele, np. na cele kultu religijnego lub działalność pożytku publicznego, to kwota, którą możemy odliczyć z tytułu darowizny krwi, może być odpowiednio zmniejszona.

Jak dokumentować prawo do ulgi?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi jest zaświadczenie wydane przez RCKiK. W zaświadczeniu powinna być podana ilość oddanej krwi lub jej składników oraz wartość rekompensaty.

Jakie zeznanie złożyć?

W zależności od rodzaju uzyskanych dochodów należy złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe (PIT-37, PIT-36 lub PIT-28) wraz z załącznikiem PIT/O.