Propozycja nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym jest związana z niedawnymi kontrowersjami dotyczącymi niektórych uczelni niepublicznych. To budzące wątpliwości łatanie prawa po aferze Collegium Humanum– komentuje prof. Piotr Stec, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Opolskiego.
Afera Collegium Humanum zmieniła wszystko. Nowe zasady dla prywatnych uczelni już wkrótce
Zdaniem ekspertów, nowa regulacja ma na celu większy nadzór nad działalnością szkół wyższych, jednak budzi pytania o potencjalne trudności administracyjne i możliwe konsekwencje dla stabilności funkcjonowania uczelni prywatnych.
Zmiana po aferze Collegium Humanum
Jak informuje "DGP", projekt wprowadza również inne istotne zmiany:
Minimalne stypendium socjalne – każda uczelnia będzie zobowiązana zapewnić studentom stypendium w wysokości co najmniej 1000 zł miesięcznie.Wsparcie dla doktorantów – nowelizacja przewiduje ulgi i zapomogi dla osób kształcących się na studiach doktoranckich, co ma poprawić ich sytuację materialną.Ograniczenie pracy na innych uczelniach – nauczyciele akademiccy będą mieli ograniczoną możliwość podejmowania pracy na umowach cywilnoprawnych w innych placówkach.
Cel zmian i kontrowersje
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego argumentuje, że zmiany mają poprawić jakość kształcenia, zwiększyć kontrolę nad uczelniami niepublicznymi oraz zapewnić lepsze warunki materialne dla studentów i doktorantów. Jednak środowisko akademickie podzielone jest co do zasadności i skutków tych regulacji.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP