W komunikacie organizacji podkreślono, że wśród wszystkich ankietowanych – zarówno pracujących, jak i niepracujących – 43 proc. preferuje stabilność zatrudnienia, jednak 39 proc. stawia wyżej wysokość zarobków.

W grupie pracujących to wynagrodzenie częściej jest kluczowym czynnikiem. 42 proc. badanych wskazało je jako ważniejsze od stabilności, a 13 proc. uważa je za priorytet niezależnie od formy zatrudnienia.

Reklama

Prawda wyszła na jaw. Polacy zdradzają, co jest dla nich najważniejsze w pracy

Najczęściej wskazywaną wartością w pracy była wysokość wynagrodzenia – kluczowa dla 70 proc. respondentów. Dobra atmosfera w miejscu pracy była ważna dla 61 proc., bezpieczeństwo zatrudnienia dla 42 proc., a balans między życiem zawodowym a prywatnym dla 32 proc. Elastyczność godzin pracy znalazła się na końcu listy – wskazało ją 24 proc. ankietowanych.

Umowa o pracę nadal w cenie

Najbardziej pożądanym typem umowy pozostaje umowa o pracę na czas nieokreślony, którą wskazało 76 proc. badanych. Jedynie 3 proc. osób zgodziłoby się na bardziej elastyczną formę zatrudnienia, jeśli wiązałoby się to z niewielkim wzrostem wynagrodzenia o 5-10 proc.

Wyższe podwyżki (11-20 proc. lub 21-30 proc.) skłoniłyby do zmiany odpowiednio 13 proc. i 22 proc. uczestników badania. Z kolei 21 proc. ankietowanych nie zmieniłoby formy zatrudnienia niezależnie od wysokości potencjalnej podwyżki.

Szanse na lepszą pracę

38 proc. respondentów oceniło, że ma niskie szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy w ciągu najbliższego półrocza. Według 24 proc. prawdopodobieństwo to jest średnie, a 10 proc. uznało je za wysokie.

Ekspert: Elastyczność zyskuje na znaczeniu

Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne co stabilność i bezpieczeństwo – skomentował wyniki badania Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.

Badanie zostało przeprowadzone przez panel badawczy "Ariadna" w dniach 8-10 listopada 2024 r. metodą CAWI na grupie 1080 osób.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: PAP, Pracodawcy RP, MEDIA