Nauczyciele żądają zmian: ZNP przedstawia postulaty dotyczące wynagrodzeń i organizacji prac
ZwiązekNauczycielstwa Polskiego oraz Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w ubiegłą środę 10 lipca przekazały pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zawierały one postulaty związane z przepisami prawnymi dotyczącymi wynagradzania i organizacji pracy nauczycieli oraz konkretne propozycje dotyczące płac dla tej grupy zawodowej. Dokumenty te stanowiły odpowiedź na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli, która w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli obradowała 26 czerwca 2024.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w przekazanym do MEN piśmie zaznaczył, że domaga się natychmiastowego rozpoczęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP: "Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela". Jak podaje serwis Gazeta Prawna, ZNP proponuje, aby wynagrodzenia nauczycieli zostały powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Według Związku pozwoliłoby to na odpolitycznienie decyzji dotyczących płac kadry nauczycielskiej.
Nauczyciele domagają się, aby ich wynagrodzenia w 2025 roku wzrosły o co najmniej 15 proc. Ma wzrosnąć także wysokość wynagrodzeń nauczycieli mianowanych z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym, już od września 2024 roku. Ale to nie jedyne z żądań.
Jakich zmian oczekują nauczyciele: główne postulaty
Jakich zmian oczekują nauczyciele? Oto główne postulaty.
Wzrost wynagrodzeń.Związek NauczycielstwaPolskiego wnosi o wspomniany wcześniej wzrost wynagrodzeńdlanauczycieli, który miałby wynieść minimum 15 proc. od 2025 roku. A także o podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli mianowanych już od września br.
Dodatek za wychowawstwo. Związkowcy wnoszą o podwyższenie wysokości dodatku za wychowawstwo z 300 do 500 zł. Obecna kwota według ZNP jest zbyt niska i nieadekwatna w stosunku do ilości obowiązków związanych z pełnieniem funkcji wychowawcy.
Nagroda jubileuszowa.Nauczyciele domagają się wprowadzenia nagrody jubileuszowej dlanauczycieli za 45 lat pracy. Jej wysokość wynosiłaby 350 proc. miesięcznego wynagrodzenia
Godziny ponadwymiarowe. ZNP postuluje uregulowanie kwestii realizacji i rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni ustawowo wolne od pracy lub też dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela. A w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia. Jest to ważna kwestia, której unormowanie pozwoliłoby na odpowiedniewynagradzanie nauczycieli za dodatkową pracę.
Doraźne zastępstwa. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego w przedszkolach i szkołach powinien być także uregulowany problem przydzielania tzw. doraźnychzastępstw. Obecnie te zajęcia opiekuńczo-wychowawcze realizowane przez nauczycielispecjalistów są realizowane bezpłatnie, w ramach ich czasu pracy. Kwestia dotyczy: nauczycieli specjalistów pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów, doradców zawodowych, bibliotekarzy szkolnych oraz wychowawców świetlicy.
Wynagrodzenie za wyjazdy na wycieczki szkolne.Związkowcy zwracają uwagę na potrzebę wynagradzania nauczycieli za organizację wycieczek szkolnych. A także za opiekę sprawowaną nad uczniami podczas ich trwania. Obejmuje to także kwestię wprowadzenia dodatkufunkcyjnego dla nauczyciela kierownika wycieczki szkolnej.
Liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych i szkolnych. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego oddziały w szkołach i przedszkolach powinny liczyć maksymalnie 20 osób. Umożliwiłoby to indywidualizacjęnauczania, która znacząco wpływa na poprawę wyników w nauczaniu każdego ucznia.
Odprawa emerytalna. Według ZNP wskazane byłoby także ujednolicenie zasad dotyczących odprawy emerytalnej dla nauczycieli i pracowników samorządowych.
Warunki pracy nauczycieli. ZwiązekNauczycielstwaPolskiego domaga się również przyznania dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy wszystkim nauczycielom pracującym w określonych warunkach. Obecnie otrzymują go tylko ci zatrudnieni w wybranych rodzajach placówek.
Delegowanie nauczyciela do pracy poza siedzibą szkoły. Ważne jest także uregulowanie w ustawie Karta Nauczyciela kwestii związanych z delegowaniem nauczycieli do pracy poza siedzibą placówki, w której są zatrudnieni.