Blisko milion osób w wieku emerytalnym nadal aktywnie uczestniczy w życiu zawodowym. Władze rozważają wprowadzenie dodatkowych zachęt, które zachęciłyby tę grupę do dalszej pracy, co mogłoby przełożyć się na wyższe świadczenia emerytalne.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Obecnie głównym motywem do pozostawania na rynku pracy jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej PIT-0, która zwalnia z podatku dochody do 85 tysięcy złotych rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że skorzystanie z tej ulgi wiąże się z rezygnacją z innych świadczeń, jak np. "trzynastka" czy "czternastka".

PIT-0 dla seniora - jak to działa?

PIT-0 dla seniorów to potoczna nazwa ulgi podatkowej, która pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) części dochodów osiąganych przez osoby, które ukończyły określony wiek i nadal pracują. Jest to forma wsparcia dla osób aktywnych zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z ulgi dla seniorów mogą skorzystać:

  • Kobiety po ukończeniu 60. roku życia.
  • Mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia.
Reklama

Aby skorzystać z ulgi, nie jest wymagane posiadanie statusu emeryta. Ważne jest jednak, aby osoba nie pobierała emerytury lub renty z takich instytucji jak ZUS czy KRUS. Kwota przychodu, która może być zwolniona z podatku w ramach ulgi dla seniorów, jest limitowana. W 2024 roku wynosi ona 85 528 zł. Oznacza to, że jeśli Twoje roczne dochody z pracy nie przekraczają tej kwoty, możesz skorzystać ze zwolnienia.

Coraz więcej seniorów się na to decyduje

Jak wynika z danych "Faktu", popularność tego rozwiązania, czyli PITu-0, wśród seniorów rośnie. W 2022 roku skorzystało z niego 130 tys. osób, a rok później liczba ta zwiększyła się o 14 tys. Jednak wielu seniorów wciąż nie decyduje się na tę formę oszczędzania ze względu na zbyt wysokie wymagania dochodowe związane z ulgą podatkową.

Wzrost zatrudnienia wśród seniorów

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika wyraźny trend wzrostowy zatrudnienia wśród seniorów. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba osób w wieku emerytalnym łączących pracę zawodową z pobieraniem świadczenia zwiększyła się o blisko 150 tysięcy, osiągając w 2024 roku poziom 900 tysięcy. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku od 60 do 65 lat. Jak czytamy w "Fakcie", zatrudnienie emerytów przynosi im nie tylko dodatkowe dochody, ale również pozwala na regularne aktualizowanie wysokości świadczenia emerytalnego.