Co wpływa na wysokość emerytury?

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Wpływ ma ilość zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz tablice dalszego trwania życia Głównego Urzędu Statystycznego. Im większa wartość w liczniku i im mniejsza w mianowniku tego ułamka – tym nasze świadczenie będzie wyższe.

Ponadto dłuższy okres pozostawania na rynku pracy ubezpieczonego i odprowadzania przez niego składek oznacza więcej środków będących kapitałem emerytalnym. Odłożenie w czasie decyzji o odejściu na emeryturę zwiększa wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego. To jednak nie wszystko.

Reklama

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku?

Aby świadczenie było wyższe, należy brać pod uwagę wiele innych czynników, w tym terminy waloryzacji składek i emerytur. Z tego powodu tak ważny jest moment w roku, w którym zatrudniony zakończy pracę i przejdzie na emeryturę. Tym sposobem można zyskać co miesiąc nawet kilkaset złotych więcej.

W 2025 roku najkorzystniejszym miesiącem na przejście na emeryturę będzie lipiec. Przyczyną tego stanu rzeczy jest coroczna waloryzacja składek i kapitału początkowego, przeprowadzana zawsze w czerwcu. Mechanizm ten polega na podwyższaniu o ustalony wskaźnik wartości zgromadzonych na koncie emerytalnym, co zabezpiecza oszczędności przed utratą wartości w czasie.

Reklama

Nawet 400 złotych więcej do emerytury

Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku w lipcu, mogą liczyć na wyższe świadczenie emerytalne nawet o 300–400 zł. Ponadto seniorzy, którzy poczekają z wnioskiem do połowy roku, otrzymają także13. oraz 14. emeryturę. Przy założeniu, że przepisy nie ulegną zmianie, świadczenie to w pełnej wysokości minimalnej emerytury będzie przysługiwało osobom, których emerytura nie przekracza 2900 tys. zł brutto.