ZUS dokonuje wypłat emerytur w ściśle określonych dniach każdego miesiąca. Standardowo są to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy dzień wypłaty przypada na sobotę, niedzielę bądź inny dzień ustawowo wolny od pracy, świadczenie emerytalne jest przekazywane wcześniej, zazwyczaj w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień, w którym normalnie wypłacane byłoby świadczenie.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Podwójne emerytury w grudniu 2024. Dla kogo?

Osoby pobierające emeryturę pierwszego każdego miesiąca staną przed wyjątkową sytuacją w związku z przypadającym na 1 stycznia dniem ustawowo wolnym od pracy. ZUS, aby zapewnić terminowe wypłaty, zobowiązany jest do przekazania świadczeń za styczeń jeszcze w grudniu. W praktyce oznacza to, że w grudniu świadczenia emerytalne i rentowe będą wypłacane dwukrotnie: standardowo za grudzień oraz wyjątkowo, z wyprzedzeniem, za styczeń.

Należy podkreślić, że grudniowa podwójna wypłata emerytury nie stanowi dodatkowego świadczenia, lecz jedynie przyspieszenie terminu wypłaty świadczenia za styczeń. W konsekwencji, w styczniu 2025 roku osoby, które otrzymały już świadczenie, nie otrzymują kolejnego przelewu. Regularna wypłata emerytury nastąpi dopiero 1 lutego 2025 roku.

Reklama

Ta grupa emerytów również dostanie wcześniej swoje świadczenia

Analogiczna sytuacja dotyczy osób pobierających emeryturę 25. dnia miesiąca. Z uwagi na przypadający na 25 grudnia dzień świąteczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wypłaty świadczenia z wyprzedzeniem, zazwyczaj w ostatni dzień roboczy przed świętami. W bieżącym roku oznacza to, że emeryci otrzymają swoje świadczenie już 22 grudnia. Takie rozwiązanie umożliwia seniorom swobodniejsze planowanie wydatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku

Według rządowych prognoz, w przyszłym roku emerytury i renty zostaną podwyższone o co najmniej 6,78 proc. W efekcie minimalna emerytura może wzrosnąć do 1914,53 zł brutto (zamiast obecnych 1780,96 zł). Obecnie najniższe świadczenie wynosi 1620,67 zł netto.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium