Istnieje możliwość zwiększenia wysokości emerytury dla osób, które już korzystają z tego świadczenia. Jednak, aby skorzystać z takiej opcji, należy spełnić konkretne kryteria i podjąć odpowiednie działania. Jakie?
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS
Wysokość świadczenia emerytalnego jest bezpośrednio zależna od długości okresu zatrudnienia oraz wysokości zarobków uzyskiwanych w przeszłości. Jednak decyzja o przejściu na emeryturę wymaga dokładnej analizy, uwzględniającej m.in. prognozy długości życia, planowane waloryzacje świadczeń oraz terminy wypłaty dodatkowych świadczeń. Należy pamiętać, że nawet po ustaleniu prawa do emerytury istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne obliczenie jej wysokości, co w niektórych przypadkach może skutkować zwiększeniem otrzymywanej kwoty.
Dla kogo ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS?
Prawo do ponownego ustalenia wysokości świadczenia przysługuje przede wszystkim osobom, które po rozpoczęciu pobierania emerytury lub renty kontynuowały aktywność zawodową, lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak również emeryci, którzy dopiero w późniejszym czasie zdołali przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość swoich zarobków za okres poprzedzający przejście na emeryturę, są uprawnieni do złożenia wniosku o ponowne obliczenie świadczenia.
Wniosek o przeliczenie emerytury
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia ponownego obliczenia świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest złożenie stosownego wniosku. Należy podkreślić, że taka procedura nie może skutkować obniżeniem wysokości świadczenia. W przypadku, gdy wynik ponownego obliczenia byłby mniej korzystny dla świadczeniobiorcy, wysokość wypłacanej kwoty pozostanie bez zmian.
W przypadku kontynuowania aktywności zawodowej lub podlegania ubezpieczeniom społecznym po przyznaniu emerytury, składki opłacone po tym zdarzeniu zostaną uwzględnione przy ponownym obliczeniu świadczenia. Podstawą do przeliczenia będzie średnia dalsza długość życia ustalona w dniu złożenia wniosku. Osoby pracujące mogą składać wnioski o ponowne obliczenie emerytury co roku, natomiast po zakończeniu zatrudnienia – bezpośrednio po tym fakcie. Nowa wysokość emerytury będzie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium