Od lipca ubiegłego roku sołtysi otrzymują dodatkowe pieniądze. W marcu tego roku kwota tego dodatku została zwiększona do 336 złotych miesięcznie. Od września obowiązują nowe przepisy dotyczące tego świadczenia.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Świadczenie sołtysowe - jakie warunki?
Od 16 września 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania dodatku emerytalnego dla sołtysów. Dzięki tym zmianom więcej osób będzie mogło skorzystać z tego świadczenia w wysokości 336,36 zł. Aby otrzymać dodatek, należy spełnić kilka warunków: osiągnąć wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pobierać emeryturę z ZUS oraz pełnić funkcję sołtysa przez co najmniej 7 lat.
Nowe przepisy dotyczące dodatku emerytalnego dla sołtysów zniosły wymóg pełnienia tej funkcji przez dwie pełne kadencje. Ponadto uproszczono procedurę wnioskowania. W przypadku braku wymaganej dokumentacji wystarczy oświadczenie trzech świadków potwierdzających fakt pełnienia funkcji sołtysa.
Zmiany w świadczeniu sołtysowym
Zmiany w przepisach dotyczących świadczenia dla sołtysów eliminują kryterium związane z datą wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym. Nie ma już znaczenia, kiedy pełniło się funkcję sołtysa. Natomiast osoby skazane za przestępstwa popełnione w związku z pełnieniem tej funkcji nie mają prawa do świadczenia.
Wniosek o świadczenie sołtysowe
Wnioski o świadczenie sołtysowe należy składać do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która zajmuje się wypłatą tego dodatku. Po pozytywnej weryfikacji wniosku świadczenie zostanie przyznane od następnego miesiąca. Do wniosku o świadczenie emerytalne dla sołtysów należy dołączyć zaświadczenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa oraz własnoręcznie podpisane oświadczenie o niekaralności. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
- Dane osobowe wnioskodawcy: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL (lub inny dokument tożsamości), adres zamieszkania oraz, jeśli jest inny, adres do korespondencji.
- Sposób wypłaty: wskazanie preferowanej metody przelewu wraz z niezbędnymi danymi bankowymi.
- Podpis: własnoręczny podpis wnioskodawcy.
Obowiązki sołtysa
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do podstawowych obowiązków sołtysa należy organizacja zebrań wiejskich i realizacja podjętych na nich uchwał. Ponadto sołtys zarządza majątkiem komunalnym i gminnym znajdującym się na terenie sołectwa, odpowiada za pobór podatków lokalnych oraz doręcza nakazy podatkowe. Warto podkreślić, że sołtys pełni również istotną rolę w życiu społeczno-kulturalnym wsi, organizując różnego rodzaju wydarzenia.