Zasady naliczania dodatku

Dodatek motywacyjny, który jest wypłacany w ramach rządowego programu dofinansowania, należy traktować jako część wynagrodzenia pracownika. Dlatego powinien być ustalany zgodnie z przepisami dotyczącymi wynagrodzeń, co obejmuje również takie sytuacje jak urlop okolicznościowy, opieka nad dzieckiem zdrowym czy nieobecności spowodowane działaniem siły wyższej - wyjaśnia resort.

Reklama

MRPiPS stwierdziło, że kwota dodatku motywacyjnego, o ile podlega oskładkowaniu, powinna być wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków chorobowych.

Resort wskazał również, że okresy chorobowe wpływają na obliczenia wynagrodzenia. Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się na podstawie wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy. Składnik wynagrodzenia ustalony na stałą miesięczną kwotę jest proporcjonalnie zmniejszany za każdy dzień nieobecności związanej z chorobą.

Wyjątki w naliczaniu dodatku

Ministerstwo podkreśliło, że dodatek ten przysługuje np. pracownikom obsługi, którzy nie są bezpośrednio związani z realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej. Jednocześnie resort zaznaczył, że dodatek nie obejmuje osób wykonujących wyłącznie zadania wynikające z innych ustaw niż ustawa o pomocy społecznej.

Kto może liczyć na dodatek?

Reklama

Program rządowy przewiduje, że pracownicy pomocy społecznej zatrudnieni na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie będą mogli otrzymać dodatek w wysokości 1000 zł brutto. Program obejmie około 133 tys. pracowników.

Dodatek dotyczy m.in. osób zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej, a także w placówkach świadczących specjalistyczne poradnictwo, ośrodkach interwencji kryzysowej i innych ośrodkach wsparcia.